02. januára 2020
Carlos Ghosn, archívna snímka. Foto: FOTO TASR/APTokio/Bejrút/Paríž 2. januára (TASR) - Japonská prokuratúra prehľadala dom v Tokiu, v ktorom po prepustení na kauciu žil bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn. Ten koncom decembra utiekol z Japonska do Libanonu. Ako informovali zdroje blízke Ghosnovi, jeho útek čiastočne urýchlilo odloženie súdneho procesu, ale aj (podľa Ghosna) zvyšujúci sa tlak na jeho rodinu. Japonská prokuratúra sa k prípadu nevyjadrila.
Ghosn krátko po svojom úteku z Japonska v Bejrúte oznámil, že neutiekol pred spravodlivosťou, ale pred nespravodlivým japonským justičným systémom a pred
"politickým prenasledovaním". Sľúbil, že pre médiá sa vyjadrí na budúci týždeň.
Bývalý šéf Nissanu, ktorý koncom 90. rokov minulého storočia zachránil japonskú automobilku pred krachom, sa dostal do problémov v novembri 2018, keď ho zatkli na letisku v Tokiu a obvinili z podhodnocovania príjmov v rokoch 2011 - 2015 a zo zneužívania financií automobilky Nissan na osobné účely. Po zatknutí ho postupne odvolali z pozície predsedu predstavenstva Nissanu, aliancie Renault–Nissan–Mitsubishi a neskôr prišiel aj o post šéfa Renaultu. Ghosn obvinenia odmieta a tvrdí, že za tým sú ľudia vo vedení Nissanu, ktorí sa ho snažili zbaviť pre jeho úsilie výraznejšie prepojiť Nissan s francúzskym Renaultom.
Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje z okolia Ghosna, jeho plány urýchlilo rozhodnutie odložiť jeden z procesov voči nemu až na apríl 2021 namiesto pôvodného termínu v septembri 2020. Čiastočne jeho útek ovplyvnil aj zákaz komunikácie s manželkou a informácie o vypočúvaní jeho detí. Zdroje dodali, že japonská prokuratúra vypočúvala Ghosnovho syna a dcéru začiatkom decembra v USA. Ghosn bol presvedčený, že tlakom na jeho rodinu si chcú japonské úrady vymôcť jeho priznanie.
Carlos Ghosn má brazílske, libanonské a francúzske občianstvo. Libanon nemá s Japonskom uzatvorenú dohodu o vydávaní svojich občanov a navyše, v tejto krajine sa Ghosn teší veľkej podpore. Libanonské úrady okrem toho uviedli, že Ghosn do krajiny vstúpil legálne, keďže mal pri sebe francúzsky pas.
V tejto súvislosti turecká televízna stanica NTV informovala, že turecká polícia zatkla sedem ľudí vrátane štyroch pilotov, ktorí mu mali pomôcť. Do Libanonu totiž Ghosn priletel ďalším lietadlom z tureckého Istanbulu.
Okrem toho, ako informovala ruská agentúra TASS, ani Francúzsko neplánuje Ghosna vydať, ak by pricestoval na jeho územie. "
Ak sa Carlos Ghosn vráti do Francúzska, nebude vydaný, keďže naša krajina svojich občanov nevydáva," povedala vo štvrtok pre televíznu stanicu BFM štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva hospodárstva Agnés Pannier-Runacherová. Čo sa týka spolupráce Francúzska s Japonskom, uviedla, že
"Francúzsko nepošle Libanonu žiadosť na jeho vydanie, keďže tento prípad rieši Japonsko".
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR