19. septembra 2015
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava/Terchová 19. septembra (TASR) – Cesta k formovaniu protifašistických a protinacistických postojov u obyvateľstva a osobitne u mládeže vedie v prebúdzaní hlbšieho záujmu o vlastné dejiny, čím sa relatívne dá nahradiť aj neexistencia osobných skúseností. Najtypickejším prejavom dneška je totiž politicko-historická nevzdelanosť, ktorá v prípade 2. svetovej vojny bráni v orientácii jej príčin a následkov. Konštatuje sa to v spoločnom vyhlásení Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Českého svazu bojovníků za svobodu.
V dňoch 17. a 18. septembra 2015 sa vo Vrátnej konalo pracovné stretnutie delegácií Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), ktoré sa zaoberalo hodnotením doterajšej spolupráce oboch organizácií a potenciálnymi možnosťami jej ďalšieho prehlbovania.
"Oba zväzy vyjadrujú podporu prehlbovaniu vzájomnej spolupráce s ďalšími zahraničnými antifašistickými a antinacistickými organizáciami. Oba zväzy taktiež vyjadrujú podporu vládam Slovenskej republiky a Českej republiky v riešení imigračného problému," uvádza sa v stanovisku.
V spoločnom vyhlásení okrem iného konštatujú, že základ novej Európy bol vytvorený pádom fašizmu a nacizmu, na ktorom mala najväčšiu zásluhu Červená armáda.
"V tejto súvislosti preto opätovne trváme na tom, aby OSN ako príčinu rozpútania 2. svetovej vojny a nasmerovania Hitlera proti slovanským národom pomenovala za zločinecký nie 23. august 1939 (Deň podpisu paktu Molotov – Ribbentrop), ale už 30. september 1938 (Deň podpisu zradného Mníchovského diktátu). Takzvaný Európsky deň boja s totalitnými režimami totiž aj pre dnešok zostáva len nepodareným rúškom zakrývajúcim rok predtým spáchanú britskú, francúzsku a taliansku zradu s Hitlerom," uvádzajú zväzy v spoločnom vyhlásení.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR