K Dohovoru o kazetovej munícii sa nepripojíme, potvrdil Kubiš
K Dohovoru o kazetovej munícii sa Slovensko zatiaľ nepripojí. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ján Kubiš. "Pracovali sme na tom, aby sa z arzenálov armád vylúčili zbrane, ktoré majú ...
BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) - K Dohovoru o kazetovej munícii sa Slovensko zatiaľ nepripojí. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ján Kubiš. "Pracovali sme na tom, aby sa z arzenálov armád vylúčili zbrane, ktoré majú nehumánne dopady na nevinné civilné obyvateľstvo," uviedol šéf diplomacie. Dohoda, ktorá postaví mimo zákon používanie, výrobu, prepravu a skladovanie kazetovej munície, by mala byť podpísaná v nórskom Osle dnes a v stredu. Neskôr má byť ratifikovaná všetkými signatárskymi krajinami. "Nejdeme do Osla s tým, aby sme (dohodu) podpísali teraz. Sme zástancami, aby typy kazetovej munície, ktoré činia nehumánnu ujmu voči civilnému obyvateľstvu, boli vyradené z výzbroje," povedal Kubiš.
Organizácia Amnesty International Slovensko (AIS) je sklamaná prístupom Slovenska k dohovoru. “Ekonomické aspekty kazetovej munície by nemali byť dôležitejšie ako cena ľudského života a zdravia,” povedal dnes jej riaditeľ Branislav Tichý. Podľa AIS sa na Slovensku doteraz vyrába kazetová munícia v Trenčíne. Dohovor má nadobudnúť účinnosť po uplynutí šiestich mesiacov od jeho ratifikácie tridsiatimi štátmi.
Kazetová munícia patrí k zbraniam najviac ohrozujúcich civilistov. V obrovskom počte sa využívali najmä v krajinách ako Laos, Vietnam a Afganistan. Bomby zhadzovali z lietadiel, prípadne odpaľovali delostrelecky, pričom účelom bol čo najširší zásah. Bomby vo vzduchu explodovali a roztrieštili sa, pričom zabili alebo zmrzačili množstvo civilistov. Hrozbu predstavujú aj tie, ktoré po dopade nevybuchli.
Podľa údajov AIS spôsobila kazetová munícia v roku 2003 v Iraku a v roku 1999 v Kosove viac strát na životoch, ako hociktorá iná zbraň.
SITA