Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. apríla 2016

K 25. výročiu odhalia pamätník odchodu sovietskych vojsk



Pamätník odchodu sovietskych vojsk priamo uprostred sídliska, ktoré v rokoch 1968-1991 obývali okupační dôstojníci a ich rodiny, chcú postaviť onedlho na Sliači. Toto kúpeľné mestečko s neďalekým vojenským letiskom bolo totiž ...



Zdieľať
Pamätník odchodu sovietskych vojsk priamo uprostred sídliska, ktoré v rokoch 1968-1991 obývali okupační dôstojníci a ich rodiny, chcú postaviť onedlho na Sliači. Toto kúpeľné mestečko s neďalekým vojenským letiskom bolo totiž posledným miestom v bývalom Československu, odkiaľ pred 25 rokmi odleteli späť do vlasti poslední sovietski vojaci. Na snímke projekt pamätníka a pamätného miesta, ktorý zhotovil architekt Ľubomír Hybský. Sliač, 6. apríla 2016. Foto: TASR - Jozef Poliak
Sliač 6. apríla (TASR) - Pamätník odchodu sovietskych vojsk priamo uprostred sídliska, ktoré v rokoch 1968-1991 obývali okupační dôstojníci a ich rodiny, chcú postaviť onedlho na Sliači. Toto kúpeľné mestečko s neďalekým vojenským letiskom bolo totiž posledným miestom v bývalom Československu, odkiaľ pred 25 rokmi odleteli späť do vlasti poslední sovietski vojaci.


"Vybudovanie pamätníka a pamätného miesta by malo ľudom pripomínať, že Sliač bol ako jedno z mála miest v Československu pobytom sovietskych vojsk bezprostredne postihnutý," povedal pre TASR garant projektu Milan Julény.

Na Sliači a letisku Tri duby trávili viac ako dve desaťročia tisícky sovietskych vojakov s rodinami. V časti Pod kozákom im boli ponechané stovky nových bytov, ktoré mali pôvodne slúžiť Československej ľudovej armáde. Za ich pôsobenia došlo v katastri Sliača k rozsiahlej devastácii životného prostredia rôznymi odpadmi.

Iniciátori projektu chcú už 27. júna, pri príležitosti 25. výročia odchodu sovietskych vojsk, odhaliť na Cikkerovej ulici oceľový "zástavkový označovník s nosičom cestovného poriadku". Bude na ňom vyznačený čas príchodu a odchodu okupačnej armády z nášho územia.

V druhej etape, ktorá by mala nasledovať, chcú organizátori vybudovať pamätné miesto s parkom. O grant na realizáciu stavby vo výške 97.750 eur, už požiadali v Bruseli v rámci Programu Európa pre občanov.

Julény vidí vo vybudovaní pamätníka a parku nielen symbol, ale aj cieľ turistických zastavení ľudí zo západnej i východnej Európy. "Sami takto môžu spoznať miesto, kde sa svojím spôsobom lámali dejiny," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do múzeí SNM zavítalo v minulom roku 941.233 návštevníkov
<< predchádzajúci článok
Zabijak Anders a jeho priatelia