Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. marca 2017

Južná Kórea a USA začali každoročné vojenské cvičenia



Juhokórejčania protestujú proti spoločnému vojenskému cvičeniu USA a Južnej Kórei, v Soule, 1.3.2017.



Zdieľať
Juhokórejčania protestujú proti spoločnému vojenskému cvičeniu USA a Južnej Kórei, v Soule, 1.3.2017. Foto: TASR
Soul 1. marca (TASR) - Južná Kórea a Spojené štáty začali dnes veľké spoločné vojenské cvičenia, ktoré organizujú každoročne, aby otestovali svoju pripravenosť čeliť hrozbám zo strany Severnej Kórey. Tá ich manévre obvykle označuje za prípravu vojny a invázie.


Cvičenia nazvané Foal Eagle prichádzajú v čase zvýšeného napätia po najnovšej skúške balistickej rakety, ktorú Severná Kórea vykonala 12. februára. Pchjongjang sa v minulosti Soulu i Washingtonu vyhrážal v reakcii na ich manévre vojenskými odvetnými krokmi.

Juhokórejské ministerstvo obrany oznámilo, že cvičenia za účasti pozemných, vzdušných a námorných síl potrvajú do konca apríla. Obaja spojenci plánujú súbežne od 13. marca veliteľské cvičenia Key Resolve založené na počítačovej simulácii.

Vlani sa na spoločných manévroch zúčastnilo približne 17.000 amerických vojakov a viac než 300.000 Juhokórejčanov. Rezort obrany v Soule to vtedy označil za "vôbec najväčšie" vojenské cvičenie oboch krajín. Tento rok by mal byť rozsah manévrov podobný.

Americký minister obrany Jim Mattis hovoril dnes skoro ráno telefonicky s juhokórejským rezortným kolegom Han Min-kuom a zdôraznil, že na pevnom záväzku USA obraňovať svojho spojenca sa nič nemení.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA predtým uviedla, že vodca krajiny Kim Čong-un bol na inšpekcii veliteľstva jednej z hlavných armádnych jednotiek a vydal pokyn na zvýšenie bojovej pohotovosti.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z Bratislavy sa bude od lietať štyrikrát do týždňa do Skopje a Kyjeva
<< predchádzajúci článok
AI:SR zlyháva v zabezpečení rovného prístupu vzdelávania rómskych detí