Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2011

Jurzyca o povinnej envirovýchove neuvažuje



Ministerstvo školstva v súčasnosti neuvažuje o zavedení environmentálnej výchovy ako samostatného povinného predmetu v rámcových učebných plánoch, ktoré ...



Zdieľať
stromy Ilustračné foto. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva v súčasnosti neuvažuje o zavedení environmentálnej výchovy ako samostatného povinného predmetu v rámcových učebných plánoch, ktoré sú súčasťou štátnych vzdelávacích programov. Pre agentúru SITA to uviedol rezort Eugena Jurzycu.


Environmentálnu výchovu ako povinný predmet by prijal minister životného prostredia József Nagy. V prípade záujmu by bol jeho rezort ochotný pripraviť odborné podklady či osnovy k takémuto vyučovaciemu predmetu.

"Ale celkovo v školstve vidím ako najväčší problém ten časový problém, čoho dôkazom sú napríklad meškajúce učebnice," naznačil možné komplikácie Nagy. V súčasnosti environmentálna výchova nie je samostatným predmetom, ale súčasťou obsahu jednotlivých učebných predmetov. Od školského roka 1996 mali školy povinnosť spracovať témy environmentálnej výchovy v časovo-tematických plánoch tak, aby korešpondovali s obsahom učebných predmetov.



"V rámci reformy boli vytvorené prierezové témy Environmentálna výchova a Ochrana života a zdravia. Obsahové a cieľové zameranie jednotlivých tém môžu využiť školy v rámci tvorby školských vzdelávacích programov," uviedlo pre SITA ministerstvo školstva. Najvýraznejšie zastúpenie envirotém je v predmetoch vzdelávacej oblasti Človek a príroda (fyzika, chémia, biológia), ale aj v spoločenskovedných a humanitných predmetoch v obsahu vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť (občianska náuka) a vo výchovných predmetoch je to oblasť Človek a hodnoty (etické aspekty ochrany

Minister životného prostredia József Nagy hovorí, že sa štát už v súčasnosti snaží meniť environmentálne správanie spoločnosti. Jedným zo spôsobov sú legislatívne zmeny, ďalšou možnosťou je pozitívna či negatívna motivácia.

"Od znečisťovania prostredia ľudí často odrádzajú pokuty alebo penále, najčastejšie za ilegálne skládky, vypúšťanie žúmp do potokov a podobne," poznamenal Nagy. Podľa neho by environmentálne správanie podporoval taký systém, v ktorom by sa neoplatilo znečisťovať prostredie. V súčasnosti v rámci rezortu životného prostredia zabezpečuje environmentálnu výchovu pre školy a verejnosť Slovenská agentúra životného prostredia, v chránených územiach aj Štátna ochrana prírody SR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Radičová odmietla diskutovať v Slovenskom rozhlase
<< predchádzajúci článok
Šaľa získala peniaze na monitorovací kamerový systém