Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2008

Jurko je náš, ale tisíc rokov nevyplní



Poslanec Národnej rady SR za SNS Rafael Rafaj vyzval poslanca za KDH Pavla Minárika, aby stiahol z parlamentu návrh na rozšírenie pamätných dní.



Zdieľať
Minárik žiada, aby sa do kalendára pridalo ďalších osem pamätných dní. Koalícia a opozícia by sa mala podľa Rafaja dohodnúť na kompromisnom návrhu. Rafaj tvrdí, že SNS má pripravený svoj návrh, ale nedovolila by si s ním prísť bez dohody so svojimi koaličnými partnermi. "Snažili by sme sa získať podporu aj u vás a nejsť takýmto systémom, pritlačíme vás k múru," obhajoval svoju požiadavku Rafaj. Nesúhlasí s Minárikom, že v štruktúre pamätných dní je tisícročná medzera. "Žiadna tisícročná fuga tu neexistuje," vyhlásil dnes v pléne Rafaj. Prekáža mu, že si máme pripomínať aj prvého uhorského kráľa svätého Štefana. "Tí, ktorí sa bijú pomyselne za slovenskosť, dnes označili Štefana za starého Maďara, ale pred mesiacom zmietli zo stola pojem starí Slováci," povedal poslancom za KDH Rafaj.



Poslanec za KDH Vladimír Palko si myslí, že súčasných 16 pamätných dní sa vyznačuje komunistickou koncepciou. Je za to, aby sa zaviedol pamätný deň na prvého uhorského kráľa Štefana I. Takýto sviatok podľa neho nemožno odmietať s tým, že nás Maďari v Uhorsku utláčali. Je smiešne, ako sa niekedy zbavujeme vlastných dejín, konštatoval v pléne Palko. Kritizoval, že tisícročnú historickú medzeru v pamätných dňoch chce súčasná vládna koalícia vyplniť Jurajom Jánošíkom. "Jurko je náš, ale tisíc rokov nevyplní. Ani sám, ani s celou družinou, Rajnohom, Pilčíkom a Uhorčíkom," povedal Palko.


Poslancovi za KDH Františkovi Mikloškovi sa nepáči, že premiér Robert Fico hovorí o Svätoplukovi ako o prvom kráľovi Slovákov. Podľa neho ide o snahu mať kráľa o sto rokov skôr, než ho mali Maďari. Domnieva sa, že pripomínať by sme si mali svätého Štefana, pretože nemožno zabúdať na Uhorsko, v ktorom sme našli identitu. "Keby nebolo svätého Štefana, dnes nemôže existovať Slovenská národná strana," dodal Mikloško.


Poslanec za SMK József Berényi si myslí, že Minárikov návrh je revolučný. Návrh podporí, pretože zavádza pamätné dni, ktoré neprovokujú, ale môžu osloviť každého. Berényi povedal, že nevie, ako budú hlasovať jeho kolegovia z SMK.


Podľa Minárika zoznam pamätných dní treba rozšíriť o osem dní, pretože súčasných 16 pamätných dní nepostačuje. Myslí si, že dnešná štruktúra štátnych sviatkov, dní pracovného pokoja a pamätných dní má rozsiahlu historickú medzeru. "S výnimkou Dňa reformácie, zaradeného medzi pamätné dni, existuje v zákone takmer tisícročná medzera medzi sviatkom sv. Cyrila a Metoda a sviatkami spojenými s osobou Ľudovíta Štúra a národným obrodením v druhej polovici 19. storočia," zdôvodnil Minárik. Tvrdí, že pamätné dni treba doplniť, pretože v slovenských dejinách neexistuje žiadna medzera či obdobie temna.


Zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch žiada doplniť o štyri historické osobnosti - renesančného vzdelanca Mateja Bela, uhorskú panovníčku Máriu Teréziu, prvého uhorského kráľa Štefana I. a najvýznamnejšieho židovského učenca 19. storočia na svete Chatama Sofera a štyri vysokoškolské vzdelávacie inštitúcie - Trnavskú univerzitu, Academiu Istropolitanu, Prešovské evanjelické kolégium a banícku školu v Banskej Štiavnici.


K súčasným 16 pamätným dňom tak chce pridať 22. marec, kedy by sme si mali pripomínať výročie narodenia Mateja Bela, 12. mája výročie založenia Trnavskej univerzity, 29. mája výročie založenia Academie Istropolitany, 25. júna výročie korunovácie Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Bratislave, 11. augusta výročie založenia Prešovského evanjelického kolégia, 16. augusta výročie úmrtia Štefana I., prvého uhorského kráľa, 1. októbra výročie založenia baníckej školy v Banskej Štiavnici a 3. októbra výročie úmrtia Chatama Sofera. Ak zákon prejde v parlamente, účinný má byť dňom schválenia.


Poslanci prerokovali v druhom čítaní vládny návrh zákona o súkromných veterinárnych lekároch. Podľa poslanca za SMK Zsolta Simona návrh by zaviedol právny chaos pri uznávaní dokladov o vzdelaní veterinárnych lekárov, a preto podal procedurálny návrh, aby sa novela vrátila na dopracovanie. Parlament sa zaoberal aj vládnym návrhom zákona o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe a vládnym návrhom zákona o Železničnej polícii.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Väčšina Čechov chce priamu voľbu prezidenta
<< predchádzajúci článok
Dvaja muži sa priznali k účasti na atentáte na Bhuttovú