Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2015

Juncker: Teroristov a migrantov nemožno stavať na jednu úroveň



Archívne snímka. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk počas tlačovej konferencie po rokovaní na summite EÚ v Bruseli 16. októbra 2015, ktorého hlavnou témou bola migrácia.



Zdieľať
Archívne snímka. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk počas tlačovej konferencie po rokovaní na summite EÚ v Bruseli 16. októbra 2015, ktorého hlavnou témou bola migrácia. Foto: TASR
Brusel/Štrasburg 25. novembra (TASR) - Je nebezpečné hádzať do jedného vreca migrantov, žiadateľov o azyl a teroristov. Uviedol to dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v prejave pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.


Šéf exekutívy EÚ v súvislosti s atentátmi v Paríži z 13. novembra zdôraznil, že by bolo "veľmi nebezpečné a zhubné" stavať na rovnakú úroveň utečencov, žiadateľov o azyl, migrantov a teroristov. Zároveň upozornil, že osoby zodpovedné za útoky v Paríži, sú nezriedka ľudia toho istého druhu, akí nútia utečencov k úteku z domovov.

"Chcel by som tu povedať, že musíme chrániť ducha Schengenu. Áno, schengenský systém je čiastočne v kóme a bude vyžadovať, aby tí, ktorí veria v Európu, v jej hodnoty, princípy a slobody, skúšali - a oni to aj robia - oživiť ducha Schengenu," uviedol Juncker v pléne europarlamentu.

Členom zákonodarného zboru EÚ pripomenul, že v prípade, že duch Schengenu "opustí naše krajiny a naše srdcia", Európania stratia viac než iba schengenský priestor voľného pohybu.

"Jednotná mena nedáva zmysel ak zanikne schengenská zóna. Musíme mať na pamäti, že Schengen nie je neutrálny koncept, nie je to triviálny koncept, ale je to jeden zo základných pilierov európskej integrácie," zdôraznil Juncker počas svojho prejavu.

So stanoviskom predsedu EK súhlasili aj poslanci hlavných politických frakcií v EP, keď sa v dnešným vystúpeniach prihlásili k politickému postoju, že nemožno spájať utečencov z teroristami. Takýto postoj by podľa nich len podnecoval nenávisť a dezilúziu, ktorá často inšpiruje k pripojeniu sa k teroristickým skupinám.

Podľa europoslancov by sa EÚ nemala vzdávať svojej slobody a princípov tolerancie, ale viac sa usilovať o posilnenie bezpečnosti prostredníctvom posilnenia spravodajskej spolupráce, zdieľania dát a investícií do technológií potrebných na boj proti terorizmu.

Líder európskych liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt skonštatoval, že ak "teroristi nepoznajú hranice", ani naša polícia a tajná služba by nemala mať hranice a vyslovil sa tak za vytvorenie spoločnej európskej tajnej služby.

Britský poslanec Paul Nuttall z euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) upozornil, že boj proti terorizmu bude účinný iba v súčinnosti s potieraním wahábizmu zo Saudskej Arábie.

Vyslovil sa tiež za obmedzenie voľného pohybu v rámci schengenského priestoru, za čo sa zasadzuje aj šéfka protieurópsky zameranej skupiny Európa slobody a národov (ENF) Marine Le Penová. Šéfka skupiny ENF a predsedníčka strany Národný front v tejto súvislosti poukázala na to, že úsporné opatrenia z posledných rokov viedli ku škrtom v rozpočtoch vojenských, policajných a spravodajských služieb.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko: Súd nenariadil väzbu štvorice, u ktorej našli výbušniny
<< predchádzajúci článok
ABRHAN: Do celkového obrazu o bezpečnosti mi chýba postoj prezidenta