Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. októbra 2016

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje navrhla zmenu ústavy



Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje



Zdieľať
Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje Foto: TASR/AP
Soul 24. októbra (TASR) - Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje navrhla dnes zmenu ústavy, ktorá by umožnila najvyšším predstaviteľom štátu pôsobiť vo funkcii dlhšie než päť rokov. Takáto zmena je podľa nej potrebná pre politickú kontinuitu v otázkach ekonomického rozvoja i v otázkach politiky voči Severnej Kórei.


Pôsobenie prezidenta Južnej Kórey vo funkcii na jedno päťročné obdobie obmedzila v roku 1987 zmena ústavy, ktorá ukončila vojenskú diktatúru v krajine, podľa Pak Kun-hje sa však medzičasom stala prekážkou ďalšieho rozvoja.

Mandát Pak Kun-hje, prvej ženy zvolenej za juhokórejskú prezidentku, sa skončí vo februári 2018.

Výsledky prieskumu zverejnené v júni ukázali, že revidovanie súčasnej ústavy podporuje 70 percent Juhokórejčanov. Podľa 40 percent opýtaných by bolo vhodnejšie zaviesť pre prezidentov dve štvorročné funkčné obdobia.

Prezidentka Pak vo vystúpení v parlamente požiadala zákonodarný zbor, aby vytvoril osobitnú komisiu a začal tak diskusie o úprave ústavy. Tú môže v Južnej Kórei navrhnúť prezident alebo parlament a následne ju musí schváliť dvojtretinová väčšina poslancov a potom občania v referende.

Napriek širokému konsenzu verejnosti, pokiaľ ide o potrebu zmeny ústavy, nie je jasné, ako sa bude diskusia odvíjať. V súčasnosti je politická moc v krajine rozdelená medzi vplyvného prezidenta a parlament.

Aj iní politici okrem Pak Kun-hje vyzývajú na dve funkčné obdobia prezidentov, čo by podľa nich umožnilo stabilnejšiu dlhodobú politiku. Kritici silného prezidentského úradu žiadajú vytvoriť parlamentný systém, v ktorom by premiér mal viac výkonných právomocí než prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzske orgány začali s likvidáciou utečeneckého tábora v Calais
<< predchádzajúci článok
Prenájom alebo hypotéka: Čo je výhodnejšie?