24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2009

Juhokórejčan údajne kritizoval komunistický režim, je vo väzbe



Južná Kórea požiadala svojho severného suseda Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), aby umožnila prístup k juhokórejskému občanovi, ktorého severokórejské úrady zadržali v pondelok v ...



Zdieľať
SOUL 31. marca (WEBNOVINY) - Južná Kórea požiadala svojho severného suseda Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), aby umožnila prístup k juhokórejskému občanovi, ktorého severokórejské úrady zadržali v pondelok v spoločnom podniku Kchäsong. Juhokórejčan sa dostal do väzby za to, že údajne kritizoval komunistický režim a presviedčal miestnu zamestnankyňu, aby ušla na juh. Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie v utorok informovalo, že muž je už druhý deň vo väzbe na vypočúvanie.


"Zrejme práve prebieha vyšetrovanie v severokórejskom imigračnom úrade v priemyselnom komplexe Kchäsong. Vláda, rovnako ako včera, bude aj dnes požadovať, aby umožnili prístup k vypočúvanej osobe a aby mohla využiť služby právnika," povedala hovorkyňa ministerstva Lee Čong-čoo. Severná Kórea v pondelok informovala svojho južného suseda, že zamestnanca vypočúvajú za "kritizovanie politického systému krajiny" a za "presviedčanie (severokórejskej) zamestnankyne na útek". Zatiaľ nie je jasné, či presviedčaná zamestnankyňa naozaj ušla. KĽDR v pondelok sľúbila, že zadržanému zabezpečí základné ľudské práva.

Kchäsong založila Južná Kórea v roku 2005 ako symbol zmierenia medzi oboma susedmi, ktorí sú od konfliktu v rokoch 1950 až 1953 technicky stále vo vojne. Fungovanie komplexu však narúša politické napätie. Severokórejské úrady často vypočúvajú juhokórejských pracovníkov za vyjadrenia o citlivých politických otázkach, ktoré sú v Kchäsongu zakázané. Takýmito prípadmi sa potom veľmi vážne zaoberajú. Zvyčajne nasledujú pokuty alebo výpoveď. Pre 98 juhokórejských firiem v Kchäsongu vyrábajúcich hodinky, oblečenie, topánky a kuchynské potreby pracuje 39 tisíc Severokórejčanov.

Cezhraničné vzťahy na Kórejskom polostrove sa stále zhoršujú, pričom sever z času na čas blokuje prístup k spoločnému komplexu a porušuje tak všetky mierové dohody s juhom. Regionálne napätie stúplo aj v súvislosti s plánovaným vypustením družice, ku ktorému by malo dôjsť cez víkend. Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko tvrdia, že skutočným cieľom je testovanie rakety dlhého doletu.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/juhokorejcan-udajne-kritizoval-komunisticky-rezim-je-vo-vazbe-cl74036.html