Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. februára 2017

Jubilujúci herec S. Poitier získal Oscara i americkú Medailu slobody



Na archívnej fotografii herec Sidney Poitier



Zdieľať
Na archívnej fotografii herec Sidney Poitier Foto: TASR/AP
Miami/Bratislava 19. februára (TASR) - Americký prezident Barack Obama odovzdal 12. augusta 2009 Medailu slobody - najvyššie civilné vyznamenanie USA 16 výnimočným osobnostiam z celého sveta. Medzi ocenenými bol aj herec Sidney Poitier, ktorý ako prvý Afroameričan v hlavnej filmovej úlohe získal v roku 1964 od Americkej filmovej akadémie Oscara. "Hovorí sa, že Sidney Poitier netvorí filmy, ale míľniky. Míľniky umeleckej výnimočnosti. Míľniky amerického progresu," popísal prezident prácu herca, ktorý počas svojej filmovej kariéry hral vo vyše 50 filmoch. V pondelok 20. februára sa herec dožíva 90 rokov.


Sidney Poitier sa narodil 20. februára 1927 v početnej chudobnej rodine na Miami (Florida, USA). Detstvo prežil na Bahamách. Po štúdiách v americkom New Yorku sa živil ako stavebný robotník, predavač a robotník v dokoch.

V American Negro Theater v New Yorku, kam ho prijali v roku 1945, až keď sa zbavil nevhodného prízvuku, si zahral v dráme Dni našej mladosti.

Jeho úlohy možno označiť za prelomové, pretože černošskí herci dovtedy v prevažnej miere stvárňovali postavy spojené s tancom a spevom. Počas hosťovania na Broadway v roku 1946 dosiahol úspech v úlohe Polydora v hre Lysistrata. V Hollywoode sa objavil v roku 1950 vo filmovej dráme z prostredia rehabilitačného strediska pre vojnových slepcov No Way Out (Bez východiska).

Výraznejšie na seba upozornil vo filme Blackboard Jungle (Džungľa pred tabuľou) v roku 1955. Táto snímka je zaujímavá aj po hudobnej stránke - uvedením skladby Rock Around the Clock, legendárneho hitu Billa Haleyho, ktorý znamenal začiatok rokenrolovej horúčky v USA.

Za postavu policajného dôstojníka Virgilla Tibbsa v dráme In the Heat of the Night (V horúčave noci, 1967) získal Zlatý glóbus. Francúzsko udelilo Poitierovi 18. mája 2006 na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Cannes svoje najvyššie umelecké ocenenie, titul Le chevalier des Arts et Letters (Rytier umenia a literatúry) za odstránenie bariér pre černošských hercov v Hollywoode. Najvyššie ocenenie Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) za celoživotný prínos si prevzal Sidney Poitier v roku 2016.

Herca Poitiera poznajú slovenskí diváci i z filmov The Defiant Ones (Útek v reťaziach, 1958), Guess Who's Coming to Dinner (Hádaj, kto príde na večeru, 1967) či To Sir, with Love (Pánu učiteľovi z lásky, 1967).

Sidney Poitier sa prezentoval aj ako režisér, napríklad snímky Buck and the Preacher (Buck a kazateľ, 1972), komédie Uptown Saturday Night (V meste v sobotu večer, 1974), Ghost Dad (Otec je duch, 1990). Do roku 1977 aj hral vo filmoch, ktoré režíroval, potom sa herecky odmlčal a venoval sa len réžii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zakladateľ Microsoftu Bill Gates navrhuje zdanenie robotov
<< predchádzajúci článok
Rakúšan Falco by mal dnes 60 rokov