Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2012

Jozef Jurica vylučuje, že bral provízie od Penty



Bývalý člen Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) Jozef Jurica, ktorý podľa Gorily bral provízie od Penty, to vylučuje. Na ochranu svojho mena podniká právne kroky. ...



Zdieľať
fnm BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Bývalý člen Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) Jozef Jurica, ktorý podľa Gorily bral provízie od Penty, to vylučuje.


Na ochranu svojho mena podniká právne kroky. „Vylučujem, že by som bral provízie od Penty. Rozum zastáva, keď sú ľudia schopní vyrobiť ´literárne dielo´, ktoré je východiskom pre vytváranie schém a spájanie nespájateľných vecí či následné osadzovanie udalostí do nejakých súvislostí. A z tohto diela sú potom schopní robiť závery,“ povedal dnes Jurica pre agentúru SITA.

Uviedol, že v čase pôsobenia vo FNM, teda pred rokom 2006, mal s Pentou len pracovné kontakty. „Po príchode na FNM som sa stal členom Dozornej rady VSŽ Košice, kde boli aj zástupcovia Penty. Jaroslava Haščáka poznám z pôsobenia v Dozornej rade VSŽ, kde som zastupoval FNM. Nemali sme iné formálne, ani neformálne vzťahy. Nemám s ním nič spoločné,“ zdôraznil.


Bývalý šéf FNM odmieta spájanie s platením provízií

Jurica vylučuje platenie provízií kýmkoľvek pre vtedajších funkcionárov fondu. „Považujem za nereálne, aby ktokoľvek kohokoľvek akýmkoľvek spôsobom skorumpoval a následne by mal ten človek byť schopný na FNM niečo zmanipulovať. Treba si uvedomiť, že išlo o 11 členov výkonného výboru, deväť členov prezídia a sedem členov dozornej rady. To je 27 ľudí, ktorí mali vplyv na to, čo sa udeje. Dosť dobre si neviem predstaviť, aby ktokoľvek z členov bol schopný ostatných zmanipulovať tak, aby hlasovali ako on chce,“ vyhlásil. Zároveň vylúčil možnosť, že by jeho niekto prostredníctvom čohokoľvek motivoval, aby konal v prospech kohokoľvek - vrátane Penty.

Autenticitu Gorily vo vzťahu k svojmu menu absolútne vylučuje. „Niekto na základe niečoho, čoho pravosť nebola potvrdená, začne šikanovať ľudí. Sú tu osobné ataky, odvolanie Anny Bubeníkovej a spájanie neoverených informácií, ktoré sa na verejnosti prezentujú ako pravdivé skutočnosti. Začína byť preto aktuálna otázka, či by sa mediálne terorizovaní ľudia nemali spojiť a konať spoločne,“ uviedol Jurica s tým, že doteraz si myslel, že nereagovať na tieto veci je cesta, ktorá môže byť riešením. „Stávame sa súčasťou predvolebného boja, komu to slúži, neviem. Buď na osobnú pomstu, alebo je vo veci niečo, čo by sa nedalo dosiahnuť, ak by bola aj naďalej predsedníčkou FNM SR Anna Bubeníková,“ dodal.


Jurica objasňuje kúpu hotela

Jurica objasňuje aj kúpu hotela TATRY v Tatranskej Lomnici, ktorý dnes vlastní jeho G2G spolu s firmou Pressburg Properties, kde pracuje Bubeníkovej manžel. Hotel kúpila v roku 2007 spoločnosť Raftim, do ktorej sa vrátil po pôsobení vo Fonde národného majetku po roku 2006 a v ktorej bol zamestnaný aj pred pôsobením na FNM. Raftim kúpila hotel TATRY v aukcii a do vlastníctva ho nadobudla začiatkom roka 2007.

„Bola to štandardná obchodná transakcia. Financovanie bolo zabezpečené prostredníctvom úveru z Privatbanky, ktorej ponuka bola pre spoločnosť v tom čase najvýhodnejšia,“ uviedol. Úver na kúpu hotela je už podľa neho vyplatený a ťarcha v prospech banky vymazaná. „Neskôr sme sa s majiteľom spoločnosti Raftim nedohodli na pokračovaní spolupráce. Dohodli sme sa na rozdelení spoločnosti tak, že aktivita hotel prešla do novej spoločnosti G2G, ktorej som sa stal konateľom,“ povedal Jurica. Spoločnosť Pressburg Properties vstúpila majetkovo do hotela koncom roku 2008.

„Bol som nútený riešiť svoje ďalšie fungovanie, hľadal som obchodného partnera.“ V tom čase Pressburg Properties nebol jediný obchodný partner, s ktorým som rokoval o vstupe do hotela. Výsledkom rokovaní bola dohoda na spolupráci pri prevádzkovaní hotela ako aj na druhom konateľovi spoločnosti Jozefovi Škalákovi, švagrovi Romana Bubeníka. Pôvodným zámerom bolo, že sa bude starať o niektoré činnosti súvisiace s prevádzkou hotela. Následne sa však tento zámer nerealizoval a hotel je v súčasnosti riadený iným zamestnancom. Jurica zdôraznil, že skutočnosti týkajúce sa vlastníckej štruktúry sú verejne známe od chvíle ich zverejnenia v Obchodnom registri koncom roku 2008.


V údajnom spise Gorila padli rôzne podozrenia

V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS-kou s názvom Gorila sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Minister vnútra Daniel Lipšic založil na vyšetrovanie prípadu špecializovaný tím. Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie. Vyšetrovateľ 9. januára začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry. Špeciálny vyšetrovací tím vytvorila aj Generálna prokuratúra.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Juraj Miškov: Gorila možno vymení celú generáciu politikov (15. 1. 2012)
 Kauza Gorila je najdesivejšou od čias Mečiara, tvrdí Miškov (14. 1. 2012)
 Robert Fico nechce, aby Smer ťahali do kauzy Gorila (13. 1. 2012)
 Pre Gorilu padli ďalšie hlavy (13. 1. 2012)
 Ľudí z Gorily údajne spája hotel v Tatranskej Lomnici (13. 1. 2012)
 Kauza Gorila možno zblížila SDKÚ s SaS, povedal Dzurinda (12. 1. 2012)
 Súd potvrdil odpočúvanie z Gorily (12. 1. 2012)
 Polícia požiadala SIS o súčinnosť pri vyšetrovaní Gorily (11. 1. 2012)
 Policajný prezident Spišiak zhodnotil Gorilu (11. 1. 2012)
 Lipšicov tím preverí všetkých, ktorí sa v Gorile spomínajú (10. 1. 2012)



nasledujúci článok >>
Americká tlačová agentúra AP si otvorila kanceláriu v KĽDR
<< predchádzajúci článok
Jobbik by mal odísť z EP, vyzvali mladí kresťania