24. novembra 2016

Archívne foto. Zo slávnostného odovzdávania cien Zlatá kniha, Platinová kniha a Zlaté pero 2012 autorom vydavateľstva Ikar 13. februára 2013 v Bratislave. Na snímke spisovateľ Jozef Banáš, ktorý prevzal Platinovú knihu za román Sezóna potkanov.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 24. novembra (TASR) - Spisovateľ Jozef Banáš prekročil k 22. novembru hranicu štvrť milióna predaných kníh. K tomuto úspechu mu pomohol jeho najnovší román Kód 7. Rok 2016 je pre tohto autora očividne jeden z najúspešnejších v jeho spisovateľskej kariére. Ku koncu októbra zaznamenal celkový predaj viac ako 200.000 kníh vo vydavateľstve Ikar a v závere novembra prichádza pre Jozefa Banáša ďalšia skvelá správa - štvrť milióna predaných kníh vôbec. Obľúbený slovenský spisovateľ publikoval aj vo vydavateľstvách Sofa, Q ex a Kelion. Úspešnú predajnosť svojich kníh dosiahol najmä vďaka svojmu ostatnému románu Kód 7. Hľadanie šťastia podľa vzoru najšťastnejšej krajiny na svete - Bhutánu, čitateľov zjavne láka. Za necelé dva mesiace od vydania románu sa ho predalo bezmála 10.000 kusov.
Literárna kritika o Banášovi napísala, že skočil na vlak slovenskej literatúry rovno do lokomotívy. Takmer každá jeho kniha má prívlastok výnimočnosti. Autor je nositeľom viacerých literárnych i komerčných cien. Za román Zastavte Dubčeka! dostal Cenu SC PEN, jeho Zóna nadšenia získala Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2008 a ako doposiaľ jediný slovenský román sa v roku 2011 dostala do finále nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Ako prvý slovenský román vyšla v roku 2013 v Indii. Zóna nadšenia je najprekladanejším slovenským románom, vyšla v Česku, Nemecku, Poľsku, Ukrajine, Maďarsku, Bulharsku, Indii a do tlače je pripravené vydanie v Rusku a Sýrii.
Jozef Banáš diskutoval o svojich románoch v šestnástich krajinách. Tituly Kód 9, Kód 1 a Sezóna potkanov získali Platinovú knihu za viac ako 25.000 predaných výtlačkov, pričom Kód 9 je jedným z najpredávanejších slovenských románov vôbec, keď sa z neho predalo takmer 52.000 kusov. Azda najdiskutovanejšiemu slovenskému románu Kód 1, ktorý autor osobne daroval tibetskému duchovnému vodcovi dalajlámovi, patrí okrem Ceny kniha roka 2014 aj prestížna cena Top titul - Panta Rhei Award 2014.

Zo slávnostného udeľovania cien Panta Rhei Awards 2014 v Bratislave 9. apríla 2015. Na snímke vpravo Jozef Banáš si preberá ocenenie v kategórii Čitateľský top titul (Kód 1 - Tajomstvo zázraku). Vľavo ocenenie odovzdáva konateľ Panta Rhei Ladislav Bödök.
Foto: TASR - Pavel Neubauer
Poviedkový počin z pera Jozefa Banáša - Posledná nevera je najpredávanejšou slovenskou poviedkovou knihou, o ktorú prejavilo záujem bezmála 10.000 kupujúcich. Kritérium na získanie titulu Platinová kniha - predaj viac ako 25.000 kusov, splnili aj knihy Idioti v politike, Zóna nadšenia. Do konca roka presiahne túto magickú hranicu aj satirická kniha Dementi, ktorá sa pýši titulom Kniha roka Kysúc 2015. Banáš je tiež rekordérom v besedách a stretnutiach s čitateľmi. Vlani ich absolvoval deväťdesiat a v tomto roku sa najpozývanejší slovenský autor stretne so svojimi fanúšikmi na rovnej stovke besied.
Čo na svoj "
štvrťmiliónový" úspech hovorí autor? "
Ten počet bude celkom iste vyšší, pretože neviem presne, koľko mojich kníh sa predáva v cudzine. Ale i bez toho som šťastný a dojatý. Obzvlášť ma teší, že Kód 7, príbeh Bhutánu - krajiny šťastných ľudí, sa teší takej obľube," uviedol pre TASR Jozef Banáš. "
Chcem zo srdca poďakovať mojim verným čitateľkám a čitateľom, aj tým, ktorí moje knihy ešte len budú čítať."
Štvrťmiliónového Banáša komentovala aj Valéria Malíková, riaditeľka jeho domovského vydavateľstva Ikar. "
V slovenských podmienkach to je jedinečný úspech. V súčasnosti môžeme hovoriť maximálne o troch autoroch na Slovensku, ktorí majú takéto silné čitateľské zázemie," povedala pre TASR na margo Jozefa Banáša, ktorý sa spolu s Táňou Keleovou-Vasilkovou a Dominikom Dánom radí do veľkej trojky najsilnejších spisovateľských osobností, ktoré rezonujú v posledných rokoch na slovenskom knižnom trhu. Pod tento úspech sa podľa vydavateľky podpisuje aj čaro osobnosti autorov: "
Dominika Dána nepoznáme, je to pseudonym, čitatelia sa s ním nemali možnosť nikdy stretnúť, ale u Banáša a Vasilkovej je veľmi silný moment v popularite aj to, že sa stretávajú so svojimi čitateľmi. Jožo je vynikajúci spíker, chodí na veľa besied a Táňa, keď príde na besedu do knižnice, má to tiež plné, ženy sa nesmierne tešia, keď si s ňou môžu podebatovať."
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR