Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. augusta 2019

Johnson napísal Tuskovi, aby z dohody o brexite vypadla írska poistka



Boris Johnson, archívna snímka.



Zdieľať
Boris Johnson, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 20. augusta (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v pondelok večer informoval európske médiá, že zaslal list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, v ktorom sa zasadzuje za brexit s politickou dohodou, navrhuje však zmeny v rozvodovej zmluve týkajúce sa takzvanej írskej poistky.


Johnson pripomenul, že dátum brexitu stanovený na 31. októbra sa rýchlo blíži a vyjadril nádej, že Spojené kráľovstvo opustí Úniu s politickou dohodou o "rozvode". "Máte môj osobný záväzok, že táto vláda bude s energiou a odhodlaním pracovať na dosiahnutí dohody. To je naša najvyššia priorita," napísal britský premiér do Bruselu.

Zároveň upozornil na svoje stanovisko ku kľúčovým aspektom rozvodovej dohody, čo sa týka najmä írskej poistky, ktorá má zachovať súčasný hraničný režim medzi Írskom a provinciou Severné Írsko.

Johnson sa zameral na tri dôležité body. Zdôraznil, že Írsko je najbližším susedom Spojeného kráľovstva, s ktorým bude jeho krajina aj naďalej zdieľať "jedinečné hlboké vzťahy", pozemnú hranicu a spoločný cestovný priestor. Dodal, že Londýn sa zaviazal pracovať s Dublinom na mierovom procese a podporovať bezpečnosť a prosperitu Severného Írska. "Uznávame výzvy, ktoré predstavuje výsledok referenda (o brexite) pre Írsko, a chceme nájsť riešenia otázky hranice, ktoré budú vhodné pre všetkých," spresnil.

Zároveň zdôraznil záväzok jeho vlády dodržať mier v Severnom Írsku, ktorý je založený na Veľkopiatkovej dohode. Dodal, že chce predísť akýmkoľvek pochybnostiam, lebo Spojené kráľovstvo je odhodlané zachovávať spoločný cestovný priestor s Írskom, presadzovať práva obyvateľov Severného Írska, pokračovať v spolupráci sever - juh a zachovať výhody jednotného trhu s elektrickou energiou.

"Zmeny, ktoré chceme dosiahnuť, sa týkajú predovšetkým írskej poistky," upozornil Johnson. Spresnil, že ide o problémy, ktoré presahujú jednoduchú politickú realitu, keď britský parlament túto poistku trikrát odmietol, a dodal, že ukotvenie írskej poistky v rozvodovej dohode je jednoducho "nemožné". Zdôraznil, že v prvom rade je táto klauzula nedemokratická a potom nie je v súlade so suverenitou Spojeného kráľovstva - ako štátu ako takého.

Podľa jeho slov írska poistka núti Britov byť na neurčito súčasťou medzinárodnej zmluvy, ktorá ich zaviaže k colnej únii a ktorá bude uplatňovať veľké množstvo právnych predpisov o jednotnom trhu EÚ na území Severného Írska. "Zmluva neposkytuje žiadne zvrchované prostriedky na jednostranné vystúpenie a neumožňuje mať obyvateľom Severného Írska žiadny vplyv na právne predpisy, ktoré sa na nich vzťahujú," opísal Johnson "nedemokratickosť" írskej poistky.

Upozornil tiež, že tento bod dohody o brexite je v rozpore s požadovaným cieľom Spojeného kráľovstva dosiahnuť udržateľný dlhodobý vzťah s EÚ, lebo Británia po brexite a po možnom prechodnom období nechce byť závislá na "úplnom zosúladení" so širokými oblasťami jednotného trhu EÚ a colnej únie.

Johnson vidí riziko írskej poistky aj v tom, že klauzula, na ktorej trvá EÚ, môže oslabiť krehkú rovnováhu obsiahnutú vo Veľkopiatkovej dohode o ukončení sektárskeho násilia v Severnom Írsku. K tomu podľa jeho slov môže dôjsť odstránením britskej kontroly nad rozsiahlymi oblasťami obchodného a hospodárskeho života Severného Írska v prospech externého orgánu (EÚ), nad čím nebudú mať občania Severného Írska žiadnu demokratickú kontrolu a čo môže viesť k ohrozeniu súčasnej rovnováhy.

"Z týchto troch dôvodov írska poistka nemôže byť súčasťou už dohodnutej dohody o brexite," napísal Johnson Tuskovi. Zdôraznil, že túto skutočnosť musia uznať obe strany a dodal, že "našou úlohou je hľadať iné riešenia, a verím, že dohoda je možná".

V praktickej rovine naznačil, že treba zabrániť vzniku "tvrdej hranice" medzi Írskom a Severným Írskom, pričom jeho vláda nebude zavádzať žiadne hraničné kontroly. Chce tiež "flexibilné a kreatívne" riešenia pre obchod, čiže nájsť alternatívne spôsoby riadenia colných a regulačných rozdielov, ktoré prinesie brexit, a na záver dodal, že britský parlament bude schopný rýchlo konať v snahe dosiahnuť s Bruselom uspokojivú dohodu, už bez zmienky o írskej poistke.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K. Kaljulaidová: Pravicový minister nie je spôsobilý pre svoju prácu
<< predchádzajúci článok
Šmarda požiadal o stiahnutie nominácie na post ministra kultúry ČR