![]() |
21. septembra 2011
Na rozdiel od zimného a letného slnovratu alebo príchodu jari sa jesenná rovnodennosť spája iba s neveľkým množstvom ľudových pranostík. Toto obdobie má však takisto svoje čaro. Prichádza obdobie babieho (či indiánskeho) leta, vo vzduchu možno spozorovať ľahké priezračné pavučiny prípadne biele chumáče z topoľov pripomínajúce páperie.
Dni sa začínajú skracovať, ubúda prirodzeného svetla. Pradávne legendy hovoria, že Slnečný Boh starne a chystá sa na odchod, kým Bohyňa - matka je v očakávaní príchodu svojho syna - nového mocného Slnka, ktoré zažiari v deň zimného slnovratu. Príroda sa ukladá na zimný spánok, vládne obdobie harmónie a vyrovnanosti, stromy v záhradách ponúkajú svoje posledné plody. Obdobie jesene svojím pokojom vraj symbolizuje vzťah matky a dcéry.
OBDOBIE VĎAKY
Je to obdobie, kedy sa zvyklo ďakovať poliam, záhradám a vinohradom za dobrú úrodu, čas oberačiek a nového vína. Je to aj čas ľudovej mágie, od kúziel zabezpečujúcich liečenie chorôb až po kúzla milostné. Využívali sa pri tom hlavne bylinky nazbierané v priebehu leta - rôzne čaje či tajomné zmesi naložené vo víne, ale aj sušené bylinky v plátenných vrecúškach, ktoré sa nosili zavesené na krku.
Sušená mäta údajne ochraňovala svojho nositeľa pred urieknutím a pomáhala pri obchodnom jednaní, voňavá levanduľa sa zas vkladala pod vankúš alebo medzi bielizeň. Tradičnými sú aj jedlá na toto obdobie – jesť by sa malo to, čo sme zožali pri poslednom zbere, teda ovocie, zelenina, obilie a hlavne kukurica. Veľmi populárnym jesenným jedlom bol v minulosti kukuričný chlieb či fazuľa.
Odporúčame:
Po teplotných extrémoch príde babie leto
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |