Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2018

Jens Weidmann prijme funkciu šéfa ECB, ak takú ponuku dostane



Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann



Zdieľať
Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann Foto: FOTO TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 19. mája (TASR) - Prezident Nemeckej spolkovej banky Jens Weidmann signalizoval, že na jeseň 2019 by mohol nahradiť Maria Draghiho vo funkcii šéfa Európskej centrálnej banky (ECB), ak dostane takú ponuku. Informáciu priniesli v sobotu periodiká nemeckej mediálnej skupiny Funke a francúzsky denník Ouest-France.


Weidmann je členom Rady ECB a znalci jej vedenia ho považujú za kritika voľnej peňažnej politiky, voči ktorej sú v Nemecku silné výhrady. Sporitelia sú ňou ochudobňovaní, lebo ich úroky sú nižšie ako výška inflácie. Podľa prevládajúcich názorov Nemecko nepriamo platí záchranu štátov s nadmerným zadlžením a nezdravých bánk v južnej Európe.

Weidmann vyslovil v interview ľútosť, že sa diskusia o nástupcovi Draghiho začala tak zavčasu. Na otázku, aké výzvy budú stáť pred novým prezidentom ECB, odpovedal: "Už nejde o to, aby sa reagovalo na krízu, ale peňažnú politiku treba priviesť naspäť do dôveryhodnejšieho stavu a peňažno-politickú stratégiu vytýčiť do budúcnosti".

Weidmann sa vyslovil za skončenie nákupu sporných štátnych dlhopisov. ECB by mala s nimi prestať ešte v tomto roku.

Šéfa Nemeckej spolkovej banky už dlho mnohí pokladajú za nástupcu Draghiho vo vedení ECB. Diskusia sa začala v marci, keď prezidenti a predsedovia vlád EÚ na summite schválili vtedajšieho španielskeho ministra hospodárstva Luisa de Guindosa za viceprezidenta ECB. Pozorovatelia z toho usúdili, že to v európskom proporcionálnom systéme znamená, že sa pre 50-ročného Wiedmanna šance na šéfa ECB zvýšili.

Ako ekonóm a znalec peňažnej politiky má výbornú povesť. Bol hospodárskym poradcom kancelárky Angely Merkelovej a v politike má veľa známostí. Nemecko ako najväčšia krajina eurozóny ešte nemala doteraz vo funkcii šéfa ECB svojho človeka. Mnohí si myslia, že po Holanďanovi Wimovi Duisenbergovi (1998 - 2003), Francúzovi Jeanovi-Claudovi Trichetovi (2004 - 2011) a Talianovi Mariovi Draghim (2011 - ) by mal prevziať najdôležitejší post kontinentu zástupca najväčšej ekonomiky Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Analýza: Západný Balkán potrebuje na dobehnutie západu EÚ desaťročia
<< predchádzajúci článok
Česi stále viac nakupujú kryptomeny, banky niektoré transakcie blokujú