![]() |
24. apríla 2007
"Jeľcin bol viac ničiteľ ako tvorca. Zničil totalitarizmus a socializmus. Nebol však dostatočne kreatívny, aby uviedol do chodu trhové hospodárstvo v Rusku," povedal Jevgenij Volk z organizácie Heritage Foundation v Moskve. "S Putinom sa vrátili represívne sovietske politické metódy, ktoré sa za vlády Jeľcina vytratili. V súčasnosti je politická a mediálna moc centralizovaná," povedal Volk.
Aj Západ vníma každého z nich odlišne. Jeľcina považujú za demokratického hrdinu, ktorý ukončil existenciu Sovietskeho zväzu a Putina vnímajú ako reakcionára, ktorý obmedzuje demokratické slobody. Putin, hoci svojho predchodcu nikdy priamo nenapadol, kritizoval spôsob, akým Rusko fungovalo v deväťdesiatych rokoch, najmä v súvislosti s masívnou privatizáciou.
Podľa analytikov nesú štýly vládnutia oboch lídrov aj isté podobnosti, ktoré naznačujú kontinuitu. Niektorí pozorovatelia poukázali na pritvrdenie Jeľcinovej vlády po tom, ako potlačil ruskú parlamentnú opozíciu a poslal pred sídlo parlamentu v roku 1993 tanky. Obaja prezidenti vojensky zasiahli proti separatistom v Čečensku. Niektorí analytici tvrdia, že Putin má v programe rovnaké liberálne politiky, aké mával Jeľcin, ale zmenil spôsob, ako ich dosiahnuť v kontexte značne zmenenej krajiny. "Vladimir Putin pokračuje v demokratizačných politikách Borisa Jeľcina. Jediný rozdiel je, že Putin vládne v čase ekonomického rastu," povedal Boris Kagarlitskij z Inštitútu globalizácie.
SITA/AFP/AP
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |