Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2006

Jednou z noviniek volieb do NR SR je hlasovanie poštou



Júnové predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR prinášajú oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám viacero zmien. Jednou z nich je aj možnosť hlasovať zo zahraničia prostredníctvom pošty. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. marca (WN/SITA) - Júnové predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR prinášajú oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám viacero zmien. Jednou z nich je aj možnosť hlasovať zo zahraničia prostredníctvom pošty. Využiť ho môžu občania SR, ktorí trvalo žijú mimo Slovenska ale aj tí voliči, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, ale počas volieb budú v zahraničí.

Zo zákona o voľbách do NR SR, ktorý platí od roku 2004 vyplýva, že ak sa občan SR, ktorý má trvalý pobyt mimo územia Slovenska rozhodne pre voľbu poštou musí požiadať o zapísanie do osobitného zoznamu voličov. Žiadosť o zapísanie do osobitného zoznamu voličov musí poslať na adresu: Miestny úrad mestskej časti (MČ) Bratislava - Petržalka, organizačné oddelenie, Kutlíkova 17, 852 12 Bratislava 5 tak, aby bola doručená najneskôr 50 dní predo dňom volieb, teda do 28. apríla. K žiadosti musí priložiť: čestné vyhlásenie, že nemá trvalý pobyt na území SR v slovenskom jazyku, fotokópiu časti platného cestovného dokladu SR s osobnými údajmi, alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve SR. Na základe doručenej žiadosti ho zapíšu do osobitného zoznamu voličov a na adresu, ktorú uvedie v žiadosti mu najneskôr 35 dní pred voľbami, do 13. mája pošlú hlasovacie lístky, obálku určenú na hlasovanie s pečiatkou MČ Bratislava - Petržalka a návratnú obálku s heslom Voľba poštou a adresou MČ Bratislava - Petržalka ako adresáta a adresou voliča v cudzine ako odosielateľa, v ktorej pošle lístky a obálku so svojim hlasom späť. Volič tiež dostane poučenie o spôsobe hlasovania. Poštovné uhrádza sám a odporúča sa, aby obálku poslal doporučene, keďže mu ostane doklad o poslaní. Každý doručený hlas sa započíta do výsledku hlasovania, ak bol doručený najneskôr v posledný pracovný deň pred voľbami, 16. júna.

Rovnaké pravidlá platia aj pre tých občanov SR, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, ale v čase volieb budú mimo SR a chcú voliť. Rozdiel je v tom, že písomnú žiadosť o voľbu poštou musia poslať na adresu obecného (mestského alebo miestneho) úradu v mieste svojho trvalého pobytu. Musí byť rovnako, ako v prípade Slovákov žijúcich trvalo v zahraničí, doručená do 28. apríla. Do 13. mája dostanú voliči hlasovacie lístky a postupujú rovnako ako je to uvedené v prípade Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí. Na rozdiel od nich však obálka na hlasovanie bude označená úradnou pečiatkou obce (mesta alebo mestskej časti), a pošlú ju na adresu obecného (mestského alebo miestneho) úradu, kde majú trvalý pobyt. Na návratnej obálke, ako v prvom prípade, musí byť adresa odosielateľa. Na jej základe okrsková volebná komisia vo volebnej miestnosti vyznačí v zozname voličov, že volič obálku poslal a obálku s hlasovacím lístkom a vloží do volebnej schránky.

Medzi ďalšie zmeny, ktoré zaviedol nový zákon o parlamentných voľbách patrí aj prechod z dvojdňového na jednodňové hlasovanie a volebná polmiliónová kaucia pre politické subjekty, čo chcú kandidovať. Kaucia sa pritom vráti len tým subjektom, čo získajú aspoň dve percentá zo všetkých platných hlasov voličov. Nový zákon tiež umožnil predvolebnú kampaň vo verejnoprávnych aj v súkromných médiách. Kampaň sa začne 21 dní pred voľbami. Moratórium sa zrušilo a vzťahuje sa len na volebné prieskumy, ktoré sa nemôžu zverejniť v deň volieb až do skončenia hlasovania. Zvýšila sa aj váha prednostných hlasov, oproti doterajším desiatim percentám dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorí získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA sa zrejme vzdala plánu na jadrové odzbrojenie
<< predchádzajúci článok
SLK sa nechce dať zatiahnuť do predvolebného boja