Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. mája 2016

Jednotný digitálny trh je prioritou slovenského predsedníctva v EÚ



Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Bratislava 26. mája (TASR) – Slovensko sa bude počas predsedníctva v Európskej únii (EÚ) snažiť posilňovať európsku ekonomiku, zmodernizovať a rozšíriť jednotný trh, presadzovať udržateľnú migračnú a azylovú politiku a venovať pozornosť externému prostrediu. To sú podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) priority polročného pôsobenia na čele EÚ, ktoré sa začne v júli. Americká obchodná komora (AmCham) považuje za kľúčovú výzvu práve dokončenie jednotného digitálneho trhu.


„Chceme byť pragmatickí, sústrediť sa na hmatateľné výsledky pre európskych občanov, chceme spájať a hľadať kompromisy prijateľné pre všetkých. Budeme počúvať hlas ľudu, chceme sa zamerať na potreby obyčajných ľudí a pomôcť znovu nastoliť dôveru občanov v európsky projekt,“ uviedol Lajčák na dnešnej konferencii AmCham v Bratislave.

Pre dosiahnutie tohto cieľa sa Slovensko zameria na štyri priority. Bude podporovať ekonomické prostredie priaznivé pre investície, rast a vytváranie pracovných miest. To zahŕňa prehlbovanie hospodárskej a menovej únie a únie kapitálových trhov. „Skutočný jednotný kapitálový trh odomkne nové zdroje cezhraničného financovania, čo uľahčí život firmám závislým od bankového sektora,“ priblížil šéf rezortu diplomacie.

Z pohľadu jednotného trhu vidí priestor na progres v oblasti digitalizácie a elektronického obchodu, ktorý podľa neho potrebuje rovnaké pravidlá. „Chceme sa zamerať na odstraňovanie bariér prenosu dát, geografického blokovania a medzinárodný roaming,“ opísal. SR má tiež prispieť k vytvoreniu spoľahlivej a konkurencieschopnej energetickej únie posilňovaním energetickej bezpečnosti, regionálnej spolupráce a solidarity. Za kľúčovú považuje minister diverzifikáciu zdrojov, dodávateľov a tranzitných trás.

V otázke migrácie nemá byť Slovensko podľa Lajčáka len krízovým manažérom, ale presadzuje komplexný prístup. Ten zahŕňa sprevádzkovanie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, modernizáciu vonkajších schengenských hraníc či efektívnu spoluprácu s tretími krajinami pôvodu a tranzitu. Pozornosť chce SR venovať aj medzinárodným obchodným dohodám, ako je TTIP (Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií) a politike rozširovania únie.

Šéf Americkej obchodnej komory pri EÚ Karl Cox označil za najväčšiu výzvu, ktorej dnes čelia podnikatelia aj spotrebitelia v únii, práve nedokončený vnútorný trh. „Existujú obchodné bariéry najmä pri digitálnych tovaroch a službách v Európe, ktoré obmedzujú ponuku a zvyšujú tiež ceny pre zákazníkov. Veríme preto, že slovenské predsedníctvo presadí viacero vecí v oblasti jednotného trhu, najmä v digitálnej sfére,“ povedal.

Odstrániť prekážky, ktoré bránia zákazníkom v prístupe na zahraničné stránky a nakupovaní na weboch mimo ich národného štátu, preto vníma ako nevyhnutné. „Slovensko je relatívne malý trh a práve vďaka tomu môžu slovenskí spotrebitelia profitovať z prístupu na európsky trh viac ako spotrebitelia z iných krajín,“ dodal Cox.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eurokomisia začala konanie voči Maďarsku kvôi segregácii Rómov
<< predchádzajúci článok
EÚ dá 27 miliónov eur na tureckú pobrežnú stráž a vzdelanie Sýrčanov