Mierotvorné jednotky NATO zostanú v Kosove aj potom, čo 15. júna vstúpi do platnosti nová ústava krajiny a misia OSN odovzdá právomoci kosovským úradom a EÚ. V piatok to v Sofii vyhlásil generálny ...
SOFIA 23. mája (WEBNOVINY) - Mierotvorné jednotky NATO zostanú v Kosove aj potom, čo 15. júna vstúpi do platnosti nová ústava krajiny a misia OSN odovzdá právomoci kosovským úradom a EÚ. V piatok to v Sofii vyhlásil generálny tajomník aliancie Jaap de Hoop Scheffer. Znamená to, že 16 000 vojakov jednotiek KFOR ostane v Kosove aj po plnom nasadení policajnej a súdnej misie EÚ. "Teraz je veľmi dôležité zdôrazniť, že KFOR tam je a tam aj zostane na základe svojho mandátu vyplývajúceho z rezolúcie OSN číslo 1244," povedal Scheffer po rokovaní s bulharským ministrom zahraničia Ivajlom Kalfinom. Scheffer tiež zdôraznil dôležitosť užšej spolupráce medzi EÚ a NATO, keďže únia začne v Kosove postupne zohrávať väčšiu úlohu.
Podľa plánu, ktorý však v Bezpečnostnej rade OSN zablokovalo Rusko, má OSN odovzdať právomoci kosovským úradom a EÚ 15. júna s tým, že bezpečnosť zostane v rukách NATO a polícia a justícia prejdú pod kontrolu misie EÚ. OSN ale zatiaľ svoj odchod z Kosova nepripravuje pre odpor Srbska a Ruska, ktoré nezávislosť tejto bývalej srbskej provincie neuznávajú. Tvrdia, že európska civilná prítomnosť v Kosove je ilegálna z pohľadu medzinárodného práva a porušuje rezolúciu 1244, ktorá dala v roku 1999 Kosovo pod správu misie OSN (UNMIK). O misii EÚ teda môže podľa Moskvy rozhodnúť len ďalšia rezolúcia BR OSN, ktorej prijatie však zároveň blokuje. Termín odštartovania misie EÚ (EULEX) preto zatiaľ nie je istý.
SITA, AP, AFP