Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

21. júla 2020

Jedna z krvných skupín chutí komárom viac. Na vznik alergickej reakcie stačí 6 sekúnd nepozornosti



Záhorie a Bratislavský kraj trápia premnožené komáre. Nespôsobujú len nepríjemné svrbivé bodnutie, ale môžu tiež prenášať viaceré ochorenia.



Zdieľať
Jedna z krvných skupín chutí komárom viac. Na vznik alergickej reakcie stačí 6 sekúnd nepozornosti

Bez repelentu pri jazere riskujete nálety dotieravého hmyzu.

Podľa výskumníčky Viktórie Čabanovej z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV existuje niekoľko látok, ktoré komáre odpudzujú. „Za zlatý štandard účinných látok používaných v repelentoch je považovaný DEET (N-Diethyl-3-Methylbenzamide). Ďalšie účinné látky odporúčané americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú pikaridín, IR3535, PMD (Para-menthane-diol ), 2-undecanone a tiež extrakt z eukalyptu,“ hovorí vedkyňa.

Najúčinnejší prírodný repelent

Práve extrakt z listov eukalyptu citrónového patrí k najlepším prírodným alternatívam s repelentným účinkom proti komárom, píše Health.com.

Silný a dlhotrvajúci účinok tejto látky potvrdili dve nezávislé štúdie, odborníci však neodporúčajú jej použitie v prípade detí do troch rokov, pretože môže dráždiť oči. Takisto nie vhodná ako repelent proti kliešťom.

Ochorenie z poštípania pripomína chrípku

Na ochranu pred bodavým hmyzom by ste mali myslieť pred každou návštevou miest s jeho hojným výskytom. Komáre totiž môžu byť infikované viacerými vírusmi.

Na Slovensku môžu prenášať vírusy West Nile (západonílsky vírus), usutu, sinbis, tahyňa a batai vírus (čalovo), ktorých infekcia u človeka spôsobuje ochorenia pripomínajúce bežnú chrípku. Vyskytujú sa u nás tiež červy z rodu Dirofilaria. Druh Dirofilaria immitis, známy ako srdcový červ, parazituje u psov a u ľudí sa vyskytuje podkožná forma zapríčinená druhom Dirofilaria repens. Predpokladá sa, že komáre môžu vystupovať aj ako mechanický vektor Francisella tularensis, ktorá je pôvodcom tularémie. Ich rola v tomto prípade však nie je úplne známa,“ upozorňuje Viktória Čabanová.

Z bežného štípanca obrovský opuch

Podľa farmaceutky Henriety Tvaruškovej z lekární Dr.Max môžu štípance od komára prerásť aj do obrovských bolestivých opuchov s výraznými červenými fľakmi. Lokálnu alergickú reakciu obyčajne utlmí gél s obsahom antihistaminika, ktorý je voľne dostupný v lekárni, vo vážnejších prípadoch zväčša pomáha tabletka s antihistaminickým účinkom.

Uštipnutie komárom vyvoláva takmer u každého lokálnu reakciu. U jedincov, u ktorých sa prejavia výraznejšie alergické reakcie, predstavuje aj obyčajné uštipnutie komárom vážne zdravotné problémy,“ upozorňuje farmaceutka.

Komáre majú radšej mužov

Zároveň dopĺňa, že niektorí ľudia sú na komárie štípance „náchylnejší“. „Je známe, že komáre milujú najmä mužov, obéznejšie osoby a ľudí s krvnou skupinou 0,“ spresňuje. Takisto ich viac priťahuje tmavé oblečenie.

Príznaky alergickej reakcie

Alergická reakcia sa podľa Henriety Tvaruškovej prejavuje výraznejšie u detí, a to začervenaním, opuchom a svrbením. „Príznaky sa môžu objaviť až 48 hodín po kontakte s komárom, ktorý trval viac ako 6 sekúnd,“ pokračuje.

Rizikom je anafylaktický šok

Veľmi zriedka môže uštipnutie prerásť do anafylaktickej reakcie, ktorej najhoršou komplikáciou je zástava dýchania. V takom prípade je potrebné čo najrýchlejšie privolať lekársku pomoc.

Najúčinnejšou terapiou je aj v tomto prípade prevencia. Používanie repelentných prípravkov, svetlé oblečenie, vyhýbanie sa stojatým vodám a pobytu v prírode v čase, keď sú komáre najaktívnejšie,“ radí farmaceutka.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fotograf Lukáš Kimlička: Ak chcete dokonalú fotku z dovolenky, stačí mobil a pár trikov
<< predchádzajúci článok
Ultračierne ryby v hlbokom oceáne pohlcujú svetlo, dokážu sa tým maskovať (foto)