Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. februára 2007

Jeden zo šiestich Európanov žije pod hranicou chudoby



Jeden zo šiestich Európanov žije pod hranicou chudoby jeho krajiny, pričom z tohto hľadiska sú najzraniteľnejšie deti. Vyplýva to z výsledkov oficiálnej štúdie Európskej komisie, ktoré boli ...



Zdieľať

BRUSEL 19 februára (WEBNOVINY) - Jeden zo šiestich Európanov žije pod hranicou chudoby jeho krajiny, pričom z tohto hľadiska sú najzraniteľnejšie deti. Vyplýva to z výsledkov oficiálnej štúdie Európskej komisie, ktoré boli zverejnené v pondelok. Výročná správa EK o "sociálnej ochrane a sociálnej inklúzii" taktiež zistila, že desať percent ľudí žije v domácnostiach, v ktorých žiadny člen rodiny nepracuje, a taktiež odhalila rozsiahle rozdiely medzi priemernou dĺžkou života v členských krajinách EÚ.

"Nedávne reformy s cieľom urobiť štátne systémy fiškálne a sociálne udržateľnejšími sú povzbudivé, ale pred nami sú ešte stále veľké výzvy," vyhlásil eurokomisár pre sociálne záležitosti Vladimír Špidla. "Fakty sú jasné - 16 percent Európanov je ohrozených chudobou a desať percent žije v domácnostiach s nezamestnanými príslušníkmi," komentoval komisár údaje, ktoré budú európskym lídrom oficiálne odprezentované na marcovom summite v Bruseli.

V roku 2004 žilo pod hranicou chudoby, ktorá je definovaná ako 60 percent priemernej mzdy danej krajiny (mediánu mzdy), 16 percent obyvateľov EÚ. Percentuálne hodnoty sa nachádzali v rozsahu od 9-10 percent vo Švédsku a Českej republike až po 21 percent v Litve a Poľsku. Hodnoty, ktoré pochádzali prevažne z roku 2004, nezahŕňali údaje z Rumunska a Bulharska, ktoré do EÚ vstúpili až tento rok.

Priemerná dĺžka života sa "v druhej polovici storočia významne zvýšila", píše sa v správe, medzi jednotlivými členskými krajinami však existujú obrovské rozdiely - u mužov je priemerná dĺžka v rozsahu od 65,4 roka (Litva) až po 78,4 roka (Švédsko), u žien od 75,4 roka (Rumunsko) do 83,9 (Španieli).

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí počúvajú hudbu najčastejšie cez počítač
<< predchádzajúci článok
Mikolaj a rektor STU hovorili o možnom presťahovaní školy