Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. septembra 2006

Je potrebné vytvoriť deklaráciu o zmierení, tvrdí Čaplovič



Potrebu vytvorenia deklarácie o zmierení medzi Slovenskom a Maďarskom dnes avizoval podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Potrebu vytvorenia deklarácie o zmierení medzi Slovenskom a Maďarskom dnes avizoval podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. Ako vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút 12, je nutné zastaviť pozeranie za minulosťou. Podľa neho, by deklarácia mala poukazovať na to, čo sa v minulosti stalo, no rovnako sa od toho aj dištancovať. "Predstava dejín, ako veľkého obžalúvacieho spisu sa mi vidí šialená. Toto musí skončiť ako na jednej, tak aj na druhej strane," skonštatoval Čaplovič. Ako dodal, je potrebné

iniciovať stretnutie odborníkov, historikov zo slovenskej i maďarskej strany, osloviť politikov, ktorí by mali akceptovať názor občianskej verejnosti. SMK podľa slov jej podpredsedu Pála Csákyho pokusy takúto iniciatívu víta. "Na deklarácii by však mali pracovať odborníci z univerzít a vedeckých ústavov. Politici by to mali dostať len do politickej roviny," konštatoval Csáky. Podľa Čaploviča by sa mala deklarácia venovať kritickému obdobiu spolunažívania Slovákov a Maďarov v 19. a začiatkom 20. storočia, ako aj obdobiu po druhej svetovej vojne.

Ako ďalej uviedol Csáky, Strana maďarskej koalície je naďalej ochotná na pôde parlamentu alebo na ďalšom stretnutí rokovať o spoločnom vyhlásení politických parlamentných strán, v ktorom odsúdia prejavy extrémizmu.
Návrh deklarácie, ktorú po náraste národnostne ladených útokov pripravila SMK, zástupcovia parlamentných strán totiž neprijali. Vicepremiérovi Čaplovičovi sa vidí cesta rokovania o navrhovanom spoločnom vyhlásení v parlamente priechodnejšia. "Ideálne by bolo spojiť to s 9. septembrom - Pamätným dňom obetiam holokaustu a rasového násilia. Slovensko by sa tak prihlásilo k odsúdeniu rasového a etnického násilia, extrémizmu a intolerancie," dodal Čaplovič.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nový český premiér je za výstavbu US protiraketovej základne
<< predchádzajúci článok
NBS nerobí pre verejnosť žiadne zmenárenské služby