06. apríla 2025

6.4.2025 (SITA.sk) - Na druhej strane Atlantického oceánu nie je spojenec Európy, ale rival alebo dokonca nepriateľ. Vyhlásil to v nedeľu v diskusnej relácii O 5 minút 12 STVR europoslanec
Branislav Ondruš (
Hlas-SD). Poukázal pritom na to, že americký prezident
Donald Trump označil v oznámení o zavedení ciel Európsku úniu za nepriateľa.
„Ja som presvedčený, že jednou z odpovedí Európskej únie na to, čomu teraz čelíme, je priznať si, že potrebujeme paradigmickú zmenu našej hospodárskej politiky," povedal Ondruš s tým, že je potrebné prestať sa poliehať na to, že bude vyrábať pre zvyšok sveta.
Ochrana záujmov voči Číne
„Musíme chrániť našich domácich výrobcov a vytvárať prostredie preto, aby domáci výrobcovia mohli viac uplatniť svoju produkciu na teritóriu EÚ," zdôraznil Ondruš. Takisto je podľa neho dôležité rokovať s inými časťami sveta.
„Napríklad s Čínou, Ruskom, BRICSom ako takým," povedal Ondruš.
Podľa europoslankyne
Miriam Lexmann (
KDH) je republikánska administratíva v USA presvedčená, že globálny trh pokrivila nezákonnými praktikami, špionážou a kradnutím duševného vlastníctva Čína.
„A práve preto Spojené štáty očakávajú, že Európska únia sa postaví na tú istú stranu. Že bude chrániť naše ekonomické a bezpečnostné záujmy voči Číne. Toto sú jasné kroky, ktoré Američania od nás očakávajú," vyhlásila Lexmann.
Ako doplnila, slovenského eurokomisára
Maroša Šefčoviča sa pýtala, či v USA urobil v tomto zmysle nejakú ponuku.
„Odpoveď bola taká, že mi povedal všetko, čo ponúkol, ale nič z toho nesmerovalo k tomu, aby sme chránili naše záujmy voči Číne," doplnila Lexmann
Vláda dusí ekonomiku
Europoslanec
Erik Kaliňák (
Smer-SD) odmietol v tejto súvislosti kritiku
Roberta Fica, že počas svojej návštevy USA s Trumpovou administratívou nič nevyrokoval.
„Robert Fico napríklad pri stretnutí s Elonom Muskom riešil Starlink, riešil aj potenciálnu investíciu Tesly na Slovensku," uviedol Kaliňák. Doplnil, že Muskov tím sa má stretnúť s tímom so slovenského ministerstva hospodárstva.
„A prejdú si Slovensko ako možný priestor na investíciu," doplnil Kaliňák.
Podľa europoslanca
Ľudovíta Ódora (
Progresívne Slovensko) v prípade napätej geopolitickej situácie je potrebné podporiť ekonomiku, vláda ju však dusí.
„Cez transakčnú daň, cez vyššie zdanenie, cez odvodové zaťaženie," skonštatoval.
Doplnil, že je potrebné vytvárať
„investičné klastre (prepojené formy v spoločnom odbore, pozn. SITA)" v automobilovom priemysle.
„Oni (automobilky, pozn. SITA) by boli veľmi radi, keby sme aj my v školskom systéme vedeli ísť trošku aj nad rámec toho, čo momentálne ponúkame pre automobilky," dodal Ódor.
Zdroj: SITA.sk - Je potrebné si uvedomiť, že USA sú rival, možno aj nepriateľ EÚ, vyhlásil europoslanec Ondruš © SITA Všetky práva vyhradené.