Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. marca 2015

Je na sporiteľoch, či sa rozhodnú zostať alebo vystúpiť z 2. piliera



Od 15. marca až do 15. júna tohto roka sa na Slovensku opäť otvorí 2. dôchodkový pilier a sporitelia sa budú môcť rozhodnúť, či v ňom zostanú, vystúpia z neho ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 11. marca (TASR) - Od 15. marca až do 15. júna tohto roka sa na Slovensku opäť otvorí 2. dôchodkový pilier a sporitelia sa budú môcť rozhodnúť, či v ňom zostanú, vystúpia z neho alebo vstúpia doň.


Rozhodnutie, ako dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi povedali odborníci zo spoločnosti Partners Group SK, nie je jednoznačné rovnako, ako neexistuje univerzálna rada. Pri rozhodovaní pomôžu objektívne a zrozumiteľné informácie pre spotrebiteľov. Pomôcť im môže portál Finančný Kompas vo svojej novej sekcii Dôchodky. Súčasťou sekcie je praktický dôchodkový kompas, pomocou ktorého si sporitelia vypočítajú a zároveň porovnajú dôchodky z prvého aj druhého piliera.

"Všimli sme si, že sporitelia často nemajú predstavu, aká bude v výška ich dôchodku. Chýbajú im prehľadné a objektívne informácie, na základe ktorých by si vedeli dôchodok zhodnotiť, porovnať a dospieť tak k správnemu rozhodnutiu," povedal Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný Kompas.

Podľa Michala Nalevanka, odborného garanta sekcie Dôchodky na portáli Finančný Kompas, to, či je sporenie na dôchodok v druhom pilieri výhodné, alebo nevýhodné, závisí od viacerých faktorov, ktoré treba pri rozhodovaní vždy uvážiť. Prvým je výška príjmu a druhým vek. Priebežný systém, teda 1. pilier pri výpočte dôchodku zvýhodňuje ľudí, ktorí počas života zarábali výrazne menej, ako je priemerná mzda. Naopak, ľudia s vyšším príjmom sú pri odchode do dôchodku znevýhodňovaní. Prvý pilier sa tak stáva solidárnym - poistenci s lepším príjmom sú solidárni s tými, ktorých celoživotný príjem bol relatívne nízky.

Pre toho, pre koho bude dôchodok jediným zdrojom príjmu, na ktorý sa v blízkej budúcnosti bude môcť spoľahnúť, platí, že ešte niekoľko rokov bude dôchodok z dvojpilierového systému (teda z prvého a druhého piliera spolu) nižší ako ten, ktorý by sporiteľ dostal, ak by v druhom pilieri nikdy nebol. Rozdiel síce nebude veľký, no ak má byť dôchodok jediným príjmom, každé euro je dôležité, domnieva sa Ovčarik.

"V inej situácii sú zase sporitelia, ktorí si budú môcť vytvárať úspory v druhom pilieri ešte desiatky rokov alebo sa na dôchodok pripravujú aj inak. Môžu si sporiť aj v treťom, dobrovoľnom pilieri, investovať úspory napríklad do kúpy nehnuteľností, investovať do podielových fondov alebo vytvárať ďalšie aktíva,"
zdôraznil Pavol Šulej, odborník na osobné financie zo spoločnosti Partners Group SK. Podľa neho v tomto prípade nie je rozhodovanie o výstupe z druhého piliera také naliehavé, pretože dôchodok z povinného systému (prvý a druhý pilier) nebude jediným príjmom, ktorý budú sporitelia v budúcnosti mať.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stoltenberg: Rusko pokračuje vo vyzbrojovaní separatistov na Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Iracká armáda dobyla oblasť na severe Tikrítu