Je čas na diskusiu o dlhodobom rozvoji SR, myslí Gašparovič
Prezident SR Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a zástupcovia akademickej obce dnes začali celospoločenskú diskusiu o dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030. "Zodpovednosť ...
BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) - Prezident SR Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a zástupcovia akademickej obce dnes začali celospoločenskú diskusiu o dlhodobej vízii rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030. "Zodpovednosť politikov sa nemeria len určitými krokmi na určité obdobie, ale vždy to býva na dlhší časový horizont a táto vízia spĺňa aj túto podmienku," povedal po stretnutí prezident Gašparovič. Práve teraz nadišiel ten čas, keď je povinnosťou každého občana, koalície, opozície, či mimovládneho sektora začať diskusiu o takomto dlhodobom rozvoji Slovenska, povedal prezident s tým, že ide o dokument na pragmatický dialóg. Vízia počíta aj s vypuknutím celosvetových kríz, ktoré môžu postihnúť hospodársky vývoj viacerých krajín, vrátane Slovenska. Prezident vyzval všetky parlamentné strany, koaličné i opozičné, aby sa do diskusie zapojili.
Predseda vlády Robert Fico víziu označil za nadstranícky dokument. Zdôraznil, že na ňom pracoval viac ako stočlenný kolektív ľudí, predovšetkým zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a univerzít. Vláda chce o ňom diskutovať tiež so sociálnymi partnermi, zástupcami zamestnávateľov, zamestnancov, Združením miest a obcí a ďalšími profesijnými organizáciami, ktoré prejavia záujem. Fico zdôraznil, že nie je možné na Slovensku ďalej pokračovať len cestou štvorročných volebných období. "Musíme ísť cestou dokumentu, na ktorom sa dohodneme, a tento dokument nás bude viazať bez ohľadu na to, či bude na Slovensku ľavicová, stredová alebo pravicová vláda," zdôraznil. Riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Milan Šikula poznamenal, že víziu nemožno chápať ako uzavretý dokument. Význam bude mať, ak bude neustále dopĺňaný a aktualizovaný.
Na spoločnom rokovaní sa podľa Fica intenzívne diskutovalo o svetovej finančnej kríze a o tom, ako môže ovplyvňovať vývoj v SR v nasledujúcom období. Premiér zopakoval, že bankový sektor je na Slovensku stabilný a nie je dôvod obávať sa o vklady občanov. "Na druhej strane je ale potrebné otvorene priznať, že ide o finančnú krízu, ktorá možno nebude mať porovnanie v celej svetovej histórii," dodal s tým, že vláde ide predovšetkým o to, aby finančná kríza, ktorá vedie k recesii, nespôsobovala veľký tlak na pokles hospodárskeho rastu SR. Vyzval opozíciu, aby sa zobudila, pretože "ak dnes niekto prichádza s návrhom na vyrovnaný štátny rozpočet, tak je z iného vesmíru." Premiér dodal, že vláda pri zostavovaní rozpočtu počíta s hospodárskym rastom vo výške 6,5 percenta. Vláda pozorne sleduje, aký dopad má kríza na významné európske štáty ako aj to, či menia alebo nemenia svoje odhady hospodárskeho rastu.
SITA