12. mája 2024

12.5.2024 (SITA.sk) - Koaličné politické strany ešte pred
parlamentnými voľbami v uplynulom roku hlásali, že na Slovensko chcú priniesť pokoj. Aj následné programové vyhlásenie
vlády Roberta Fica (
Smer-SD) nieslo názov „
Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.
Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „
na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023“.
To, že Slováci a krajina celkovo potrebuje pokoj, hlásal aj novozvolený prezident
Peter Pellegrini (
Hlas-SD) počas kampane pred
prezidentskými voľbami.
Koncom mája uplynutie sedem mesiacov od vymenovania Ficovej vlády. Či sa po pol roku niečo zmenilo a či sú ľudia na Slovensku pokojnejší, pre agentúru SITA odpovedali koaliční i opoziční poslanci v parlamente.
Situácia nie je pokojnejšia
Opozičný poslanec
Ján Hargaš (
PS) zastáva názor, že aktuálna situácia určite nie je pokojnejšia. Koalícia navyše podľa neho robí všetko pre to, aby pokojnejšia ani nebola.
„
Premiér Robert Fico nazýva našich partnerov v Európskej únii vojnovými štváčmi, podľa neho sú zasadnutia rady bojové porady. Jedinú vládu, ktorá naozaj priniesla upokojenie situácie na Slovensku - dočasne poverená vláda Ľudovíta Ódora - premiér nazýva lenivými všami," povedal poslanec pre agentúru SITA.
Dodal, že takéto vyjadrenia rozhodne neprispievajú k tomu, aby na Slovensku bola pokojnejšia a korektnejšia atmosféra.
Spojenie dvoch rozdelených táborov
Koaličný poslanec
Dušan Tittel (Hlas-SD) priznal, že situácia na Slovensku ešte zatiaľ nie je taká, ako si predstavovali.
„
Chceli sme, aby sa situácia upokojila, aby sa ľudia začali navzájom rešpektovať a aby sa spojili dva rozdelené tábory, ktoré vznikli, či už to bolo v parlamentných voľbách alebo v prezidentských voľbách," povedal pre agentúru SITA.
Politika podľa neho prináša rozdielne pohľady, no treba pracovať a prijímať také zákony, na ktorých základe ľudia budú cítiť, že poslancom na nich záleží.
Dôležitá je komunikácia
Poslanec Tittel súčasne vyjadril potrebu rešpektovať práva menšín i skupiny rôznych komunít. Taktiež je podľa neho nevyhnutné, aby sme ako krajina boli súčasťou Európskej únie alebo
NATO.
Súčasne informoval, že vládna koalícia nemá problém podporiť novelu nejakého zákona pochádzajúceho z dielne opozičného poslanca. Dôležitá však podľa neho je komunikácia.
„
Keď opozičný kolega predloží zákon, musí s nami konzultovať, musia prísť na poslanecký klub a vysvetliť, čo je zámerom zákona. Keď opozícia predloží dobrý zákon, vieme ho podporiť," uviedol.
Koalícia upokojila „svoje noci"
Poslanec opozície
Igor Matovič (
hnutie Slovensko) tvrdí, že koalícia chcela v prvom rade upokojiť „
svoje noci", aby mohla v pokoji spávať a nebála sa, že jej ráno zaklope na dvere
Národná kriminálna agentúra (NAKA).
„
Z tohto pohľadu ich to určite upokojilo. Ovládli NAKU, ovládli policajný zbor, zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý zabezpečoval zákonnosť a veľmi vzorovým spôsobom. Áno, upokojili situáciu u seba doma," uviedol pre agentúru SITA.
Ľudia by mali viac športovať
Koaličný poslanec
Dušan Galis (Smer-SD)
je zas presvedčený, že k upokojeniu celkovej situácie môže pomôcť šport, a teda ľudia by mali podľa neho viac športovať.
„
Keby som to mal nejako hodnotiť, šport je fenomén, ktorý spája ľudí, a preto si myslím, že by ľudia mali ďaleko viac športovať. Mali by odmalička viesť deti k pravidelnému, systematickému športovaniu, pretože je to o zdraví, je to o inom rozmýšľaní a pohode. Toto si myslím, že ľuďom na Slovensku chýba," povedal pre agentúru SITA.
Doplnil, že ľudia by sa mali odosobniť od toho, čo stále médiá „
tlačia", od toho, o čom píšu a stále sa rozpráva.
„
Ľudia by sa mali odosobniť od toho a venovať sa svojej rodine, samým sebe a hlavne využívať prírodu na Slovensku a žiť trošku iným spôsobom ako doteraz," uzavrel.
Zdroj: SITA.sk - Je aktuálna situácia na Slovensku pokojnejšia? Pozrite si, ako odpovedali koaliční a opoziční poslanci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.