Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2013

Jasličky a betlehemy sú pre katolíkov symbolom Vianoc a Troch kráľov



Jasličky s malým Ježiškom a scéna Betlehema sú pre katolíckych veriacich významným symbolom obdobia Vianoc až do sviatku Zjavenia Pána - Troch kráľov - 6. januára.



Zdieľať
Bratislava 21. decembra (TASR) - Jasličky s malým Ježiškom a scéna Betlehema sú pre katolíckych veriacich významným symbolom obdobia Vianoc až do sviatku Zjavenia Pána - Troch kráľov - 6. januára.

Betlehem - ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Betlehemy s jasličkami, postavami Svätej rodiny - Ježiša, Márie a Jozefa, troch mudrcov z Východu, ktorí sa prišli malému Ježiškovi pokloniť a priniesť mu dary, s anjelmi, pastiermi a rôznymi zvieratkami, dotvárajú v tomto období atmosféru v katolíckych kostoloch, v domácnostiach a tiež na verejných priestranstvách miest. Pri betlehemoch v katolíckych kostoloch sa už tradične konajú počas Vianoc jasličkové pobožnosti či trojkráľové scénky, približujúce deťom a mládeži udalosti v Betleheme.

Tradícia jasličiek a betlehemov je veľmi stará. Vo Svätom písme sa jasle spomínajú v súvislosti narodením Ježiša. Podľa niektorých prameňov v roku 354 priniesli jasličky z Betlehema do Ríma a pápež Libérius ich slávnostne posvätil v kostole Santa María Maggiore.

Za pôvodcu betlehemskej tradície sa považuje sv. František z Assisi, ktorý postavil prvý betlehem v roku 1223 v Greccio v Taliansku.

Jasličky s malým Ježiškom, jeho matkou Máriou a Jozefom a neskôr betlehemy s mnohými postavami ako symbol Narodenia Ježiša Krista majú dávnu tradíciu nielen v Taliansku, ale i v Španielsku, Nemecku a iných európskych krajinách. Rozširovali sa hlavne v 17. a 18. storočí, ľudia ich vyrezávali a zostavovali z rozličných materiálov.

Na Slovensku došlo k veľkému rozmachu tvorby betlehemov od konca 18. storočia. Najrozšírenejším materiálom, z ktorého ich ľudia zhotovovali, bolo drevo. Známe sú tiež betlehemy maľované na skle, zhotovené z papiera, keramiky, šúpolia, sadry, vosku a iných materiálov, ako aj typické betlehemy z okolia Banskej Štiavnice a iných banských miest na Slovensku.

Mnohé krásne betlehemy, ktoré zhotovili ľudoví majstri z rôznych regiónov, sa nachádzajú v múzeách. Aj v súčasnosti ľudoví umelci vyrábajú betlehemy s rozličných materiálov a rôznych veľkostí. Medzi najmenšie patria betlehemy v škrupinách orechov či vajec alebo na zápalkovej hlavičke. Známy je aj veľký betlehem v Rajeckej Lesnej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodičov dnes na cestách môže potrápiť poľadovica aj hmla
<< predchádzajúci článok
J. Rusnok je prvý eurooptimista, ktorý mieri do ČNB