Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2015

Jasaň na výbore uspel, 6. október má patriť duklianskym hrdinom



Viliam Jasaň, archívne foto.



Zdieľať
Viliam Jasaň, archívne foto. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 5. novembra (TASR) - Dňa 6. októbra by sme si mali pripomínať hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. Počíta s tým návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorý dnes odobrili členovia Výboru NR SR pre kultúru a médiá a odporučili jeho schválenie aj v pléne na novembrovej schôdzi. Autorom návrhu je poslanec Viliam Jasaň (Smer-SD).


"V minulosti sa v našom štáte deň konečného prielomu, 6. október, oslavoval ako Deň Československej ľudovej armády. V súčasnosti je tento pamätný deň venovaný obetiam Dukly, a nie hrdinom," vysvetlil Jasaň, podľa ktorého by mal byť venovaný práve im.

Poslanec tvrdí, že nie všade si s patričnou úctou vážime pamiatku tých, ktorí v bojoch 2. svetovej vojny zahynuli. "Áno, mnoho našich spoluobčanov sa stará o pomníky a pamätné miesta bojov 2. svetovej vojny, ale mnohé boli po roku 1989 zanedbané a z mnohých boli odstránené symboly Červenej armády. Žiaľ, lebo tí, ktorí bojovali 2. svetovej vojne, nemôžu za to, čo bolo po oslobodení," uviedol Jasaň v dôvodovej správe.

Jeden z takýchto pamätníkov je podľa jeho slov aj na Dukle. "Toto miesto bolo strategickým v 20. storočí. V 1. svetovej vojne sa tu odohrali ťažké boje medzi ruským a rakúsko-uhorským vojskom. Pamiatkou na tieto boje sú dnes cintoríny padlých vojakov v Ladomírovej, Svidníku, Vyšnom Mirošove, Dubovej, Jurkovej Voli, Cernine a v ďalších podduklianskych obciach," menoval poslanec.

Jasaň doplnil, že tento priesmyk sa stal aj dejiskom vojenskej operácie 2. svetovej vojny, ktorou mali príslušníci Prvého československého armádneho zboru vstúpiť na rodnú hrudu. "Do začiatku Karpatsko-duklianskej operácie ho tvorilo vyše 16.000 žien a mužov. Z toho Slovákov bolo okolo 20 percent, Čechov 44 percent a Rusínov-Ukrajincov 24 percent. Bojovalo sa doslova o každý meter pôdy na horských cestičkách a úzkych priechodoch vo veľmi ťažkom teréne. Konečný prielom nemeckej obrany sa podaril až po mesiaci, 6. októbra 1944," dodal poslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kolektívne vyjednávanie v bratislavskom VW sa má uzavrieť do týždňa
<< predchádzajúci článok
Ruská letecká spoločnosť pozastavila prevádzku svojich airbusov