Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2019

Japonský profesor: Intronizácia je vyvrcholením nástupu cisára na trón



Naruhito, archívna snímka.



Zdieľať
Naruhito, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Tokio 21. októbra (TASR) – Intronizácia japonského cisára Naruhita, ktorá sa uskutoční v utorok, sa bude konať v Tokiu druhýkrát. Napriek tomu, že predchádzajúci cisári sídlili v Tokiu, slávnostné ceremónie sa konali v Kjóte. Pre TASR to uviedol japonský profesor Hideaki Kimura, ktorý pôsobí na tokijskej Univerzite Waseda. Okrem toho, že hovorí po slovensky, venuje sa aj prekladu slovenských kníh. Preložil napríklad Knihu o cintoríne Daniely Kapitáňovej.


Intronizácia je podľa neho významnou udalosťou, ktorá je vyvrcholením nástupu cisára na trón. "Pri tejto príležitosti previezli cisársky trón z Cisárskeho paláca z Kjóta a po slávnosti ho tam odvezú naspäť. Všetky cisárske symboly sú uložené v Kjóte, a preto Kjóťania stále hovoria o tomto meste ako o hlavnom, ako o cisárovom sídle," konštatoval.

Aj keď Japonsko má cisára, ktorý predstavuje veľký symbol, krajina sa neoznačuje za cisárstvo. "Je to trochu nezrozumiteľné. Má názov iba 'Japonsko'. Ale cisár a cisársky dvor je nedotknuteľný. V povojnovej ústave nie je stanovená hlava štátu - cisár. Nemá politické právomoci tak ako v Británii. Ale tiež otvára rokovanie parlamentu ako v Anglicku. Je to nevysvetliteľné. Má to korene ešte v povojnových dohodách," vysvetlil Kimura.

Ako ďalej uviedol, minulý víkend sa konal "nácvik" intronizačného sprievodu. Médiá priniesli zábery z trasy a odporúčali miesta, odkiaľ sa dajú urobiť najkrajšie zábery cisárskeho páru v otvorenom aute. V novinách bola zverejnená aj mapa s trasou sprievodu. "Je to veľká udalosť, ktorá sa vyskytuje len raz za veľmi dlhý čas a chystá sa na ňu množstvo ľudí z celej krajiny. Aj študenti na univerzite ju sledujú so záujmom. Akcia je sprevádzaná prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Už teraz je v meste viac policajtov než obyčajne," dodal Kimura.

Medzičasom však médiá priniesli informáciu, že Japonsko plánuje tento veľký slávnostný sprievod odložiť. Mal sa konať 22. októbra po oficiálnej intronizácii nového japonského cisára. Úrady sa sprievod rozhodli odložiť po tom, čo Japonsko nedávno zasiahol ničivý tajfún Hagibis, ktorý si vyžiadal takmer 80 obetí na životoch. Sprievod mal byť súčasťou viacerých podujatí sprevádzajúcich oficiálne uvedenie cisára Naruhita na chryzantémový trón. Ostatné podujatia, ako sú náboženské rituály spojené s intronizáciou či cisársky banket, by sa mali uskutočniť podľa plánu.

Prvá etapa intronizácie japonského cisára Naruhita sa konala už v máji. Japonsko ňou vstúpilo do novej éry Reiwa (nádherná harmónia). Tá sa začala po abdikácii jeho otca a predchodcu cisára Akihita. Jeho éra bola známa ako Heisei (všadeprítomný mier). "Každá nová éra znamená pre japonskú spoločnosť akýsi reštart. Znamená novú nádej. Možno aj to už japonská spoločnosť potrebuje," uviedol profesor Kimura.

"Japonci do tej novej vkladajú veľké nádeje, pretože éra Heisei bola poznačená mnohými živelnými pohromami - silnými zemetraseniami, teroristickým útokom chemickou látkou sarin v tokijskom metre, haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima, ale tiež ekonomickou stagnáciou. Bolo to aj obdobie bez vojny, možno jediné v histórii Japonska," uzavrel.

Cisár Akihito bol v tejto najstaršej monarchii sveta za viac než 200 rokov prvým cisárom, ktorý odstúpil. Jeho syn a nástupca Naruhito je v poradí 126. japonským cisárom. Formálne "zdedí" cisárske symboly - starodávny meč, klenoty a zrkadlo, ktoré údajne nikdy neopúšťajú palác. Podľa tradície bohyňa slnka Amaterasu pôvodne venovala tieto dary svojmu vnukovi Džimmuovi, keď zostúpil v roku 660 pred n. l. na zem. Džimmu sa stal zakladateľom japonskej cisárskej dynastie a prvým cisárom. Japonský cisár nemá korunu.

Osobitná spravodajkyňa TASR Monika Himpánová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy v pondelok klesli
<< predchádzajúci článok
Predseda izraleskej vlády Benjamin Netanjahu má 70 rokov