Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2016

Japonský poslanci zavítali do kontroverznej svätyne Jasukuni



Archívna snímka, ľudia sa zhromaždili vo vojnovej svätyni Jasukuni v Tokiu 15. augusta 2013 pri príležitosti 68. výročia kapitulácie Japonska v druhej svetovej vojne.



Zdieľať
Archívna snímka, ľudia sa zhromaždili vo vojnovej svätyni Jasukuni v Tokiu 15. augusta 2013 pri príležitosti 68. výročia kapitulácie Japonska v druhej svetovej vojne. Foto: TASR/AP Photo
Tokio 18. októbra (TASR) - Skupina približne 80 poslancov japonského parlamentu navštívila dnes svätyňu Jasukuni v Tokiu, ktorá je v mnohých krajinách Ázie považovaná za symbol japonského militarizmu. Informovala o tom agentúra DPA.


Podľa agentúry Kjódó sa k tejto skupine pripojil aj minister zdravotníctva, práce a sociálnych vecí Jasuhisa Šiozaki, ktorý bol od septembra 2006 do augusta 2007 hlavným tajomníkom japonskej vlády.

Poslanci prišli do svätyne deň po tom, čo do nej premiér Šinzó Abe tradične zaslal obetný dar, čím sa vyhol jej osobnej návšteve.

Abe zasiela do Jasukuni obetné dary od roku 2012, keď sa stal predsedom vlády. Jeho osobná návšteva v decembri 2013 vyvolala rozhorčenie Číny a Južnej Kórey i neobvyklú kritiku zo strany USA. Svätyňa je totiž pamätníkom aj 14 japonských lídrov odsúdených za zločiny počas druhej svetovej vojny.

Šintoistická svätyňa Jasukuni je zasvätená vojakom aj civilistom, ktorí od polovice 19. storočia zomreli v boji za japonského cisára. Na jej zozname je takmer 2,5 milióna mien vrátane vojnových zločincov, preto návšteva japonských politikov vo svätyni vyvoláva protesty Číny, Južnej Kórey a ďalších ázijských krajín, ktoré počas druhej svetovej vojny čelili japonskej agresii.

Aj dnes Južná Kórea prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí vyjadrila hlboké znepokojenie zo zaslania obetného daru premiérom Abem a z návštevy skupiny poslancov vo svätyni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Možný nástupca Faragea, Steven Woolfe vystúpil z euroskeptickej UKIP
<< predchádzajúci článok
V Jemene bude platiť 72-hodinové prímerie