Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2013

Japonský cisársky pár ukončil návštevu Spiša na hrade



Japonský princ Fumihito Akišino a princezná Kiko Akišino ukončili dnešnú návštevu východného Slovenska prehliadkou Spišského hradu. „Tiež to bolo pre nás prekvapením, prečo si nás ...



Zdieľať
akisino SPIŠSKÉ PODHRADIE 25. júna (WEBNOVINY) - Japonský princ Fumihito Akišino a princezná Kiko Akišino ukončili dnešnú návštevu východného Slovenska prehliadkou Spišského hradu. „Tiež to bolo pre nás prekvapením, prečo si nás vybrali, aj keď nie až takým veľkým. Pracovníci japonskej ambasády a pán veľvyslanec je naším hosťom častejšie, takže predpokladám, že keď sa modeloval program návštevy, tak jedna z možností bola návšteva Spišského hradu,“ uviedla pre SITA riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná. Japonskému cisárskemu páru predstavili celý horný a stredný hrad. Zaviedli ich aj do takých zákutí hradu, ako je stredoveká kuchyňa či spálňa, ale predstavili im aj hradnú kaplnku.


Istým bonusom návštevy japonského cisárskeho páru na Spišskom hrade, ktorý ocenia aj bežní návštevníci, je čiastočne opravený prístupový chodník od parkoviska k hradu. Pár dní pred cisárskou návštevou sa podarilo opraviť najhoršie výtlky a praskliny, ktoré na tejto ceste boli už niekoľko rokov. „Bodaj by takéto návštevy chodili na hrad, ale nielen tam, aj častejšie,“ uviedla profesionálna sprievodkyňa Beáta Kelemenová. Ak by sa pri najbližšej návšteve podarilo opraviť aj asi 200-metrový úsek rozbitej prístupovej cesty od odbočky z cesty do Žehry, bola by to podľa nej veľmi dobrá vec. Ďalšie drobnosti by privítali turisti napríklad na parkovisku, kde chýba panoramatická mapa hradu a s okolím vo viacerých jazykoch.

Japonský cisársky pár dnes ráno navštívil Expozíciu tatranskej prírody Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Tu sa hlavne princ živo zaujímal o jednotlivé druhy kvetov. „Zaujímal sa o všetko. Dokonca aj o to, čo som nepredpokladala a že ho bude zaujímať až natoľko, že si bude písať názvy a jednotlivé druhy fotografovať,“ povedala po odchode cisárskeho páru botanička Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAP Zuzana Kyselová, ktorá manželský pár v expozícii sprevádzala. Dôvodom záujmu princa o našu flóru bol podľa nej aj v tom, že v botanickej záhrade sú väčšinou karpatské a západokarpatské endemity alebo aj druhy, ktoré sa nachádzajú len v Európe, čiže svojím rozšírením nezasahujú až do Japonska. V Expozícii tatranskej prírody to bola vôbec prvá kráľovská návšteva.

Z Vysokých Tatier sa cisársky pár presunul do Levoče, kde navštívil Slovenskú knižnicu pre nevidiacich Mateja Hrebendu. Podľa riaditeľa knižnice Františka Hasaja je dôvod návštevy práve ich knižnice japonským cisárskym párom veľmi jednoduchý. Japonská vláda poskytla ešte v roku 2003 v poradí 9. finančný grant pre Slovensko v objeme asi 600 000 eur práve knižnici pre nevidiacich. Predmetom grantu bola nahrávacia a kopírovacia technika do zvukových štúdií knižnice. „Myslím si, že boli veľmi milo prekvapení tým, čo všetko sa u nás robí v prospech nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. Očarila ich učebnica v Braillovom písme, ktorá je doplnená hmatovými obrázkami,“ uviedol Hasaj. Okrem toho si japonský cisársky pár pozrel nahrávanie zvukových kníh pre nevidiacich, zaujímal sa živo aj o inú činnosť, ktorú naša inštitúcia vyvíja. Na záver návštevy v knižnici zaspievali nevidiace deti japonskému páru, ktorý ich snahu ocenil nielen podaním si ruky s každým z nich, ale s viacerými sa aj porozprávali, keďže viaceré deti ovládali angličtinu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Únia poslala do Mali prvých 90 miliónov eur na demokraciu
<< predchádzajúci článok
Sudca Paluda neuspel na ústavnom súde proti Harabinovej rade