Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. augusta 2015

Japonsko si pripomenulo 70.výročie zhodenia atómovej bomby na Hirošimu



Holuby letia nad pamätníkom obetí zhodenia atómovej bomby v Parku mieru pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015 v Parku mieru.



Zdieľať
Holuby letia nad pamätníkom obetí zhodenia atómovej bomby v Parku mieru pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015 v Parku mieru. Foto: TASR/AP
Hirošima 6. augusta (TASR) - Japonsko si dnes pripomenulo 70. výročie zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima v záverečných dňoch druhej svetovej vojny. Okolo 50.000 ľudí, medzi ktorými boli aj preživší, sa zúčastnilo na spomienkovej slávnosti neďaleko epicentra útoku z roku 1945 v hirošimskom Parku mieru, kde si o 08.15 h (miestneho času) minútou ticha pripomenuli obete útoku. Následne sledovali vypustenie desiatok bielych holubíc, symbolu mieru, do vzduchu, približuje agentúra AP.




Hirošimský starosta Kazumi Macui na spomienkovej slávnosti zopakoval výzvy, aby americký prezident Barack Obama a ďalší svetoví lídri zintenzívnili svoje snahy o dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní. Tieto zbrane označil za "absolútne zlo a maximálnu neľudskosť" a kritizoval jadrové mocnosti za to, že ich využívajú ako hrozbu na dosiahnutie národných záujmov.

Rodiny zosnulých obetí pokladajú kvety pred pamätníkom pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015 v Parku mieru. Foto: TASR/AP


Pripomenul, že na svete sa nachádza vyše 15.000 jadrových zbraní a pozval svetových lídrov, aby sa pri osobnej návšteve Hirošimy a Nagasaki presvedčili o tom, čo tam atómové bomby spôsobili, keď sa na budúci rok zúčastnia na summite skupiny G-7 v Japonsku.

Deti ležia "mŕtve" na zemi pred Dómom atómovej bomby v čase zhodenia atómovej bomby pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015. Foto: TASR/AP


Japonsko si pripomína výročie v čase, keď je japonská spoločnosť rozdelená v podpore snáh premiéra Šinzóa Abeho presadiť zákon, aby mohli japonskí vojaci pôsobiť aj v zahraničí. Japonská vláda pred rokom prijala rozhodnutie o novele povojnovej ústavy krajiny, ktorá to zakazovala.

Japonský premiér Šinzo Abe reční počas ceremoniálu pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015 v Parku mieru. Foto: TASR/AP


"Musíme vybudovať rámec širokej národnej bezpečnosti, ktorý sa nespolieha na využitie sily, ale je založený na dôvere," pokračoval Macui. A vyzval japonskú vládu, aby rešpektovala "pacifizmus japonskej ústavy" a postavila sa do čela globálneho úsilia o zastavení šírenia nukleárnych zbraní.

Japonský premiér Šinzo Abe reční počas ceremoniálu pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima 6. augusta 2015 v Parku mieru. Foto: TASR/AP


Premiér Abe vo svojom príhovore k prítomným, medzi ktorými bola aj americká veľvyslankyňa v Japonsku Caroline Kennedyová, povedal, že Japonsko má povinnosť usilovať sa o elimináciu jadrových zbraní.



Priemerný vek ľudí, ktorí atómový útok prežili, prekročil tento rok 80 rokov a preto je odovzdávanie ich osobných skúseností považované za veľmi naliehavé. Počas vlaňajška zomrelo 5359 ľudí, ktorí prežili jadrové bombardovanie, celkový počet mŕtvych v dôsledku jadrového útoku na Hirošimu s nimi vzrástol na 297.684, uviedla tlačová agentúra AP.

Na dnešnej slávnosti sa zúčastnili hostia z vyše 100 krajín vrátane Británie, Francúzska a Ruska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Centrá prijímajúce utečencov sú preplnené, hlási Holandsko
<< predchádzajúci článok
Za zachovanie röntgenu v Kremnici sa podpísalo takmer 1600 ľudí