Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2015

Japonsko leží v seizmicky najaktívnejšej oblasti sveta



Japonsko je jednou zo seizmicky najaktívnejších oblastí na svete. Zemetrasenia sú v tejto krajine bežné. Zaznamenávajú tu okolo 20 percent zemetrasení vo svete, ktoré majú ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Tokio 18. októbra (TASR) - Japonsko je jednou zo seizmicky najaktívnejších oblastí na svete. Zemetrasenia sú v tejto krajine bežné. Zaznamenávajú tu okolo 20 percent zemetrasení vo svete, ktoré majú magnitúdu šesť a viac.


Katastrofálne zemetrasenie, ktoré postihlo severovýchodnú časť Japonska 11. marca 2011, však bolo najsilnejšie, aké si japonská história pamätá, a zároveň jedno z najsilnejších, aké boli kedy na svete zaznamenané.

Malo magnitúdu 9,0 a jeho epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi. Sekundárne otrasy s magnitúdou 5 a viac sa nasledujúci deň opakovali takmer každú hodinu; spolu ich bolo vyše dvoch desiatok. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, takmer 400 kilometrov južne od epicentra.

Otrasy vyvolali vlny cunami vo výške desiatok metrov, a tie spôsobili obrovské škody.

Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Podľa zistení národnej policajnej agentúry prírodná katastrofa za sebou zanechala v Japonsku okolo 18.500 obetí a 6150 zranených. Cunami v krajine zničili približne 403.000 domov a ďalších budov.

Očití svedkovia hrôzy nakrúcali okamžitú situáciu rôznymi technickými prostriedkami, a tak sa informácie o katastrofe dostali ihneď do všetkých kútov sveta. Vlna strhla vlaky, lode, autá, nákladné vozidlá, zahrávala sa s nimi ako s hračkami.

Pohyby zeme a prívaly vody zničili budovy, mosty, cesty i letiská a vyvolali zosuvy pôdy. Vyradili tiež chladiace systémy jadrovej elektrárne Fukušima, výsledkom bolo roztavenie a prehriatie paliva v troch reaktoroch. Došlo k úniku radiácie do okolia a tisíce ľudí v okruhu 20 kilometrov museli opustiť svoje domovy a pracoviská. Bola to najhoršia jadrová nehoda od výbuchu v atómovej elektrárni v ukrajinskom Černobyli v roku 1986.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Arabi omylom bombardovali jemenské sily, zabili 30 vojakov
<< predchádzajúci článok
Spotrebiteľské ceny klesajú, kde to pocítime najviac?