Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. marca 2007

Japonsko bude pri rozhovoroch s KĽDR trpezlivé



Japonský premiér Šinzo Abe zdôraznil ochotu trpezlivo rokovať so Severnou Kóreou, ktorá náhle odvolala stredajšie rozhovory po roztržke ohľadom veľmi citlivej témy únosov japonských občanov v 70. a ...



Zdieľať

TOKIO 7. marca (WEBNOVINY) - Japonský premiér Šinzo Abe zdôraznil ochotu trpezlivo rokovať so Severnou Kóreou, ktorá náhle odvolala stredajšie rozhovory po roztržke ohľadom veľmi citlivej témy únosov japonských občanov v 70. a 80. rokoch minulého storočia do Severnej Kórey. Zdôraznil, že Japonsko nebude príliš netrpezlivé, no zotrvá na svojej pozícii a bude rozumne tlačiť na Kóreu, od ktorej očakáva úprimnú odpoveď ohľadom unesených občanov.

Japonský premiér postavil svoju kariéru na nekompromisnom postoji v otázke únosov a pre roztržku odmietol finančne podporiť šesťstrannú dohodu z Pekingu ohľadom ukončenia severokórejského jadrového programu. Kórea vzápätí bez vysvetlenia či určenia nového termínu odvolala popoludňajšie rozhovory v Hanoji.

Rodiny unesených podporujú Abeho tvrdý postoj voči Kórei, ba dokonca volajú po ešte tvrdších sankciách voči zbedačenej krajine za "krajne neúprimný postoj". Abe vysvetlil, že neústupčivosť nepomôže Kórei dostať sa z medzinárodnej izolácie.

V súčasnosti platí v Japonsku zákaz na dovoz všetkých severokórejských výrobkov, a to aj populárnych mušlí, krabov a húb macutake. Rovnako majú zakázaný príchod severokórejskí predstavitelia a lode. Ďalšie možné sankcie by mohli zahŕňať konfiškáciu majetku alebo zameranie lodí, ktoré priplávajú do Japonska cez Kóreu.

Severná Kórea v roku 2002 priznala, že v 70. a 80. trénovala svojich agentov prostredníctvom únosov japonských občanov. Pchjongjang piatim z nich umožnil návrat s tým, že ostatní sú vyhlásení za mŕtvych. Japonsko však namieta, že ešte viacerí sú držaní v zajatí.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet obetí leteckého nešťastia v Indonézii je stále nejasný
<< predchádzajúci článok
Ministerstvá nechcú prepúšťať, Fico na tom trvá