BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) - Japonskí výskumníci vyvíjajú univerzálnu vakcínu na ochranu ľudí pred vtáčou chrípkou a jej nebezpečnými mutáciám, uviedli v pondelok.
Podľa novej metódy do tela vstreknú malé množstvo tuku známeho ako lipozóm, ktorý prepravuje látky do podkožia. Súčasné vakcíny proti vtáčej chrípke totiž spočívajú na schopnosti imunitného systému zničiť samotný vírus, avšak po jeho mutácii sú neefektívne. "Nová metóda sa zameriava na vnútro vírusu, nie na jeho povrch, keďže ich vnútro sa zriedkakedy
mení", povedal Tetsuya Uchida, výskumník z Národného inštitútu infekčných chorôb. "Keďže to môže zastaviť jeho replikáciu, existuje možnosť, že to povedie k objaveniu vakcíny, ktorá bude účinná proti rozmanitým druhom vtáčej chrípky," objasnil.
Od rozšírenia vtáčej chrípky v roku 2003 jej len v Japonsku podľahlo už vyše 200 ľudí a zlikvidovať museli množstvo hydiny. Ľudskými obeťami sa stali väčšinou osoby, ktoré boli v blízkom kontakte s nakazenými vtákmi. Svetová zdravotnícka organizácia však varuje, že mutácia vtáčej chrípky môže viesť až k pandémii, ktorá by mohla zabiť milióny ľudí po celej zemi.
Japonskí výskumníci robili testy na myšiach, pri ktorých zistili, že metóda je efektívna pri rôznych druhoch vtáčej chrípky. Výskumný tím plánuje začať testy s myšami a vštepenými ľudskými génmi od apríla, uviedol Uchida s dodatkom, že môže trvať roky, kým ich výskum povedie k praktickému využívaniu tejto vakcíny.
SITA/AFP