Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2010

Janukovyč a Medvedev si uctili obete hladomoru



Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a jeho ruský partner Dmitrij Medvedev si v pondelok uctili obete hladomoru zo stalinskej éry, počas ktorého zahynuli vo viacerých častiach vtedajšieho ...



Zdieľať
medvedev janukovyc Foto: SITA/AP

KYJEV 17. mája (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a jeho ruský partner Dmitrij Medvedev si v pondelok uctili obete hladomoru zo stalinskej éry, počas ktorého zahynuli vo viacerých častiach vtedajšieho Sovietskeho zväzu milióny ľudí. Spoločnú schôdzku najvyšších predstaviteľov oboch krajín pri tejto príležitosti považujú viacerí za historickú a svedčí o zásadnom prelome vo vzťahoch medzi Kyjevom a Moskvou. Medvedev a Janukovyč zapálili pri pamätníku obetiam tejto tragickej udalosti olejové lampy, informovala tlačová agentúra RIA Novosti. Spomienková akcia sa uskutočnila pri príležitosti historickej návštevy Medvedeva v Kyjeve.

Janukovyč, ktorého politika smerom k Rusku je oveľa ústretovejšia ako v prípade jeho prozápadného predchodcu Viktora Juščenka, po svojom zvolení zvrátil oficiálne stanovisko Ukrajiny k hladomoru. Podľa neho je "nesprávne" a "nespravodlivé" označovať túto udalosť za genocídu a išlo o "spoločnú tragédiu sovietskeho ľudu".

Veľký hladomor postihol Ukrajinu v rokoch 1932-33. Spôsobili ho sovietske orgány, ktoré prinútili roľníkov odovzdať úrodu a súkromný majetok štátu a vstúpiť do roľníckych družstiev. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Počet obetí sa odhaduje na 4 až 10 miliónov. Ukrajinský hladomor bol sovietskymi orgánmi dlho udržiavané tajomstvo.

V roku 2006 ukrajinský parlament schválil zákon, podľa ktorého bol hladomor v rokoch 1932-1933 genocídou ukrajinského obyvateľstva. Niekoľko krajín vrátane USA, Kanady, Rakúska, Maďarska a Litvy začali hladomor považovať za genocídu. Takéto hodnotenie odmieta Rusko a argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoplatnite vysoké školy, odkazuje americký expert
<< predchádzajúci článok
Výbuch v tureckej bani uväznil 32 baníkov