Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. novembra 2020

Jankovská s "ficovoličmi" nepohne, viac ako Smeru by mohla poškodiť Pellegrinimu



Výpoveď bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej pred vyšetrovateľom nemusí nateraz znamenať koniec politickej kariéry šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.



Zdieľať
Zľava: Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

Povedal to politický analytik Ján Baránek.

Jankovská sa podľa výpovede pred vyšetrovateľom angažovala v kauze miliónových zmeniek TV Markíza v prospech podnikateľa Mariana Kočnera ako kamarátka. O tom, že rieši zmenky, mala hovoriť pred predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Rovnako sa mala o tom zmieniť aj Petrovi Pellegrinimu.

Mala tiež vypovedať, že Kočner ju uisťoval, že zmenky sú pravé. Kočner je za falšovanie zmeniek spolu s exriaditeľom Markízy Pavlom Ruskom zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody. O odvolaní má rozhodovať Najvyšší súd SR.

Treba dokázať, čo vedeli Fico s Pellegrinim

Analytik Baránek považuje za podstatné, či Jankovská naozaj nevedela, že zmenky Markízy sú falošné. „Ak sa dokáže, že klamala a vedeli o tom aj Fico a Pellegrini, tak je to dôvod na ich odstúpenie. Treba zistiť, kto akú pravdu vedel,“ zhodnotil analytik.

Otázkou je, prečo sa vôbec Jankovská ako štátna tajomníčka angažovala v súkromnom spore, ktorý mal riešiť súd. Analytik sa spýtal, aký záujem Fico a Pellegrini mohli mať, aby sa o tom mali nechať informovať Jankovskou.

Líder Smeru  Fico vyhlásil, že bývalú štátnu tajomníčku „toľko trápili, až niečo začala rozprávať“. Nevie, prečo by mal vysvetľovať, kedy sa s kým stretol „pokiaľ na to nie je trestnoprávny dôvod“. „Nikdy žiadny rozhovor o zmenkách nebol,“ povedal vo štvrtok Fico. Odmietol tiež, že by s niekým hovoril o Kočnerovej väzbe.

Pellegrini nepovzbudzoval, ani nežiadal

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini uviedol, že si „nespomína“ na stretnutie s Jankovskou. „Ja som ju určite ani nepovzbudzoval, ani nežiadal a ani nechcel, aby riešila niečo v prospech Mariana Kočnera,“ vyjadril sa pred médiami.

Ako ďalej povedal, uistil predstaviteľov americkej ambasády a Markízy, že ako premiér urobí všetko preto, aby spravodlivosť platila.

Ústavný právnik Eduard Bárány, ktorý pôsobil ako poradca bývalého premiéra Fica nepredpokladá, že by mala existovať súvislosť typu, že niekto pred niekým niečo spomenul a ten mal konať.

Silno pochybujem, že by boli z toho trestnoprávne dôsledky. Musel by som poznať skutočnú výpoveď pani Jankovskej. Bez jej znalosti ide len o špekuláciu,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk Bárány.

Výzvy na odchod a spoluprácu s políciou

Fica na spoluprácu s políciou opakovane vyzval podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Podľa neho Jankovská sa s Ficom pravidelne stretávala a Fico bol informovaný o jej aktivitách a kontaktoch.

Je teraz na vyšetrovateľoch, aby vyšetrili, či to nezakladá trestnú zodpovednosť z titulu spolupáchateľstva alebo neoznámenia páchania trestnej činnosti. To ukáže vyšetrovatelia, avšak pánovi Ficovi ako aj ďalším môžem len zopakovať –  priznania a spolupráca je vždy poľahčujúca okolnosť,“ povedal Webnovinám Šeliga.

Na odchod z funkcie poslanca Fica vo štvrtok vyzval podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS). Podľa neho musí byť Fico „plný strachu“, čo na neho Jankovská povie a kedy si po neho príde polícia. „K čomu sa mám priznať?“ spýtal sa Fico. Laurenčíka označil za „nevýrazného šedého pána“ a Šeligu za „dieťa“ amerického finančného Sorosa.

Baránek výzvy podpredsedov parlamentu označil za povinnú jazdu. „Musia to robiť. Je jasné, že Fico sa musí brániť a ich politickú výzvu neuposlúchne,“ komentoval analytik.
Ktorej strane môže výpoveď poškodiť?

Nedávny prieskum agentúry Median SK pre RTVS ukázal že Smer-SD mal podporu 6,3 percenta opýtaných a Pellegriniho Hlas-SD 20,3 percenta. Prieskum sa uskutočnil medzi 6. a 11. novembrom na vzorke 1 018 respondentov.

Baránek si myslí, že doteraz známe informácie z výpovede Jankovskej by nemali popularitu Smeru-SD negatívne ovplyvniť. „Volič Smeru je nastavený tak, že verí všetko Ficovi a ostatným neverí nič,“ poznamenal.

Horšie môže podľa neho dopadnúť Pellegriniho Hlas-SD, ktorý má kritickejších voličov. „Veď preto odišli zo Smeru, že chcú robiť nekorupčnú politiku,“ uzavrel analytik.
Jankovská  hovorí, ale nie o všetkom, čo je v obvinení

Bývalá štátna tajomníka za Smer-SD najskôr popierala, že by Kočnera poznala. Podľa zverejnenej mobilnej aplikácie Threema si pritom s Kočnerom  vymenila tisíce správ. Kočner sa o nej podľa medializovanej komunikácie vyjadroval ako o jeho „opičke“.

Z pozície štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti odstúpila vlani v septembri. Komunikáciu s Kočnerom označila za údajnú. „Nepoznám ho, nekomunikovala som s ním ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako,“ vyhlásila Jankovská.

Podľa Threemy mala ovplyvňovať sudkyne, ktoré rozhodovali v kauze Kočnerových zmeniek TV Markíza. Polícia Jankovskú zadržala tento rok v marci spolu s ďalšími 12  sudcami v akcii Búrka.  Obvinila ich z ich z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Jankovská najskôr obvinenia odmietala. Držala aj protestnú hladovku. Napokon začala pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry vypovedať. Priznala sa k trestnej činnosti. Jej advokát Peter Erdős však upozornil, že veľa vecí, ktoré sú napísané v uznesení o vznesení obvinenia, sa tak nestali.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Toľko ju trápili, až začala niečo rozprávať, hovorí Fico o priznaní Jankovskej (26. 11. 2020)
 Kočnerove zmenky brala Jankovská ako kamarátsku pomoc, vedel o nich Fico a vraj aj Pellegrini (26. 11. 2020)
 Jankovská vypovedala ku korupcii sudcov a priznala vinu, koalícia hovorí o návrate spravodlivosti na Slovensko (25. 11. 2020)
 Bývalý šéf NAKA je podozrivý, že si za peniaze z nezákonnej činnosti kúpil dva domy (18. 11. 2020)
 Prehľadali kanceláriu obvineného prokurátora Kováčika, podľa Baránika našli až 111 zatajených spisov (13. 11. 2020)
 Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora (12. 11. 2020)
 Špeciálny prokurátor Kováčik ostáva vo väzbe, senát zamietol aj sťažnosť jeho manželky (10. 11. 2020)
 O prípadných nezákonných aktivitách Gašpara musel byť informovaný aj premiér, tvrdí bezpečnostný expert (9. 11. 2020)
 Bývalý policajný prezident Tibor G. bude stíhaný väzobne (8. 11. 2020)
 Generálna prokuratúra preverí prípady, ktoré mal na starosti obvinený Kováčik (2. 11. 2020)



nasledujúci článok >>
Vianoce bez lyžovačky by Taliansku spôsobili obrovskú škodu, odhaduje sa strata 20 miliárd eur
<< predchádzajúci článok
Hnutie OĽaNO malo mimoriadny snem, predsedníctvo ostáva nezmenené