Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. februára 2016

Jane Seymourová, známa ako romantická doktorka Quinnová, jubiluje



Americká herečka Jane Seymourová, archívne foto.



Zdieľať
Americká herečka Jane Seymourová, archívne foto. Foto: TASR/AP
Hayes/Bratislava 15. februára (TASR) - Britská herečka Jane Seymourová sa v pondelok 15. februára dožíva 65 rokov.


Držiteľku dvoch Zlatých glóbusov a ceny Emmy pozná filmový svet najmä ako Bond girl z bondovky Žiť a nechať zomrieť (1973) a ako hlavnú predstaviteľku populárneho amerického seriálu Doktorka Quinnová (1993-1998). Jej celoživotné umelecké a všestranné snaženie ocenila britská kráľovná Alžbeta II., ktorá jej v roku 2000 udelila titul Rad britského impéria. Pseudonym Jane Seymourová si herečka zvolila podľa tretej manželky kráľa Henricha VIII. žijúcej v 16. storočí.

Vlastným menom Joyce Penelope Wilhelmina Frankenbergová sa narodila 15. februára 1951 v Hayes v anglickom grófstve Middlesex. V detstve navštevovala umeleckú školu zameranú na výtvarnú výchovu, jej snom však bol balet. Ako trinásťročná členka súboru London Festival Ballet tancovala v Prokofievovom Luskáčikovi dokonca na javisku londýnskej Kráľovskej opery. Sen o kariére baletky sa jej však o niekoľko rokov po úraze chrbtice rozplynul a ona sa rozhodlo pre herectvo.

Priestor pre svoje herecké ambície našla Jane Seymourová najskôr v divadle, na striebornom plátne debutovala koncom 60. rokov 20. storočia. Upozornila na seba najmä úlohou Pamely Plowdenovej, prvej lásky neskoršieho britského štátnika Winstona Churchilla v historicko-životopisnej dráme Young Winston (Mladý Winston, 1972). Pôvabnú herečku režiséri obsadzovali najmä do úloh romantických krások, ktorých kúzlu podliehajú i najskúsenejší a svetom ošľahaní dobrodruhovia. Ako krásna Bond girl, priateľka slávneho agenta 007 v podaní Rogera Moorea, sa predviedla v bondovke Live and Let Die (Žiť a nechať zomrieť, 1973). Orientálnou princeznou Farah sa stala v rozprávke o statočnom námorníkovi Sindibad and the Eye of the Tiger (Sindibád a tigrie oči, 1977).

Veľké uplatnenie našla Seymourová v televízii, kde vytvorila veľa hrdiniek najrozmanitejších charakterov a osudov. Predstavila sa napríklad ako Katy v seriálovom prepise románu Johna Steinbecka East of Eden (Na východ od raja, 1981), v ktorom za výkon získala Zlatý glóbus (1982). Zrejme jej najslávnejšou rolou, za ktorú britská herečka dostala druhý Zlatý glóbus (1996), bola úloha odvážnej Michaely Quinnovej v seriáli z prostredia Divokého Západu Dr. Quinn, Medicine Woman (Doktorka Quinnová, 1993-1998). Ponuka na úlohu doktorky Quinnovej prišla Jane Seymourovej údajne vo chvíli, keď najviac potrebovala peniaze a bola ochotná vziať hocijakú úlohu. Seriál odštartoval v roku 1993 a mal ohromný úspech, vysielal sa v 98 krajinách sveta a s jeho reprízami sa môžeme stretnúť dodnes. Cenu Emmy umelkyni vyniesla rola gréckej opernej speváčky Marie Callasovej v životopisnom televíznom filme Onassis: The Richest Man in the World (Onassis: Najbohatší muž sveta, 1988). V roku 1999 odkryla svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.

Umenie pre Jane Seymourovú neznamená len film, napísala niekoľko kníh a predstavila tiež svoju kolekciu obrazov a sôch. Pri maľovaní používa jasné, optimistické farby, najradšej maľuje more, kvety, ženy a deti. Trikrát bola oficiálnou umelkyňou na svetových olympiádach. Navrhla sériu malieb pre projekt Open Heart (Otvorené srdce) a sochy pre zimné olympijské hry v kanadskom Vancouvri.

Seymourová je veľvyslankyňou neziskovej organizácie Childhelp. Pravidelne sa objavuje na benefičných a iných akciách zameraných na prevenciu, pomoc a liečbu zneužívaných detí a patrí medzi najaktívnejších členov a prispievateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Michal David: Film Decibely lásky bol postavený na pokoji a pohode
<< predchádzajúci článok
Spisovateľ, novinár a politik Peter Prídavok zomrel pred 50 rokmi