Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. decembra 2006

Jadrové reaktory odstavia dve hodiny pred vstupom do EÚ



Dve hodiny pred oficiálnym nadobudnutím členstva v Európskej únii odstaví Bulharsko dva bloky svojej najväčšej jadrovej elektrárne Kozloduj, čím stratí cenné zásoby energie na export. Dva ...



Zdieľať

KOZLODUJ 31. decembra (WEBNOVINY) - Dve hodiny pred oficiálnym nadobudnutím členstva v Európskej únii odstaví Bulharsko dva bloky svojej najväčšej jadrovej elektrárne Kozloduj, čím stratí cenné zásoby energie na export. Dva jadrové reaktory, každý s kapacitou 440 megawattov, musia z bezpečnostných dôvodov ukončiť svoju činnosť. Energia, ktorú oba reaktory vyrobili, sa približovala celoročnému exportu energie z Bulharska, uviedol Kiril Nikolov, riaditeľ výroby v elektrárni. Bulharsko je na Balkáne hlavným dodávateľom elektrickej energie. Po najnovšom obmedzení výroby elektrickej energie bude musieť takmer úplne zastaviť svoje dodávky do balkánskych krajín, ktoré v roku 2006 dosiahli úroveň 7,8 miliardy kilowatthodín.

Reaktory číslo 3 a 4 sovietskeho typu s výkonom po 440 megawattov odpoja od elektrickej siete o 22:00 miestneho času (21:00 SEČ), informovala vláda. Samotná odstávka oboch reaktorov potrvá tri hodiny, uviedol riaditeľ elektrárne Ivan Guenov. Podľa neho jadrové palivo musí ostať v reaktoroch ešte tri roky, až potom ho môžu v priebehu ďalších dvoch rokov premiestniť do skladu vyhoreného paliva. Demontáž nerádioaktívnej časti reaktorov potrvá osem rokov, zatiaľ čo pri rádioaktívnych zariadeniach sa plánujú práce s trvaním 25 rokov. Dve staršie bloky elektrárne, ktoré odstavili v roku 2002, však ešte stále obsahujú palivo, keďže elektráreň nemá potrebnú kapacitu na uloženie vyhoreného paliva.

V rámci predvstupových rokovaní Bulharsko zastavilo prvé dva reaktory pred štyrmi rokmi a ďalšie dva zastaví dnes, napriek značným investíciám do ich modernizácie. Ďalšie dva modernejšie reaktory, každý s výrobnou kapacitou 1000 megawattov, budú pokračovať vo výrobe energie ďalej.

Vychádzajúc zo štúdie krajín G7 z roku 1992 EÚ tvrdí, že reaktory 3 a 4 nemožno modernizovať za prijateľnú cenu a mali by sa preto z bezpečnostných dôvodov zatvoriť. Podľa Nikolova však existujú tri ďalšie nezávislé štúdie - Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, Svetovej asociácie jadrových operátorov, skupiny Európskej komisie pre jadrovú bezpečnosť, ktoré stav reaktorov zhodnotili pozitívne.

Podľa Vladimira Baranova, operátora tretieho reaktora, je zavretie oboch blokov skôr politickým rozhodnutím. Toto presvedčenie zdieľa aj bulharská verejnosť a je jedným z hlavných zdrojov euroskepticizmu. Prieskum verejnej mienky spoločnosti Alpha Research z minulého roku ukázal, že až 75,4 % opýtaných bolo proti nariadeniu EÚ zatvoriť jadrové reaktory.

EÚ zaplatí Bulharsku odškodné za zatvorenie všetkých štyroch reaktorov vo výške 550 miliónov eur. Podľa Nikolova je "smiešne hovoriť o kompenzácii", pretože elektráreň prišla o výrobnú kapacitu, ktorá vynášala tri až štyri miliardy eur.

S cieľom nahradiť stratenú kapacitu vo výrobe elektrickej energie bulharská vláda nedávno podpísala zmluvu s hodnotou 4 miliardy eur s ruskou spoločnosťou Atomstrojexport, ktorá má vybudovať druhú jadrovú elektráreň pri meste Belene na brehu Dunaja.

SITA, AFP, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na premnožené myši najali úrady sovy
<< predchádzajúci článok
Kim pochválil Fidela Castra za odpor voči sankciám a tlaku USA