Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. marca 2013

Jadrová energetika bude na Slovensku hrať prvé husle



Jadrová energetika bude naďalej tvoriť základ energetickej politiky SR. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v súčasnosti pripravuje novú energetickú politiku, ktorá naznačí smerovanie ...



Zdieľať
jadrovaeletraren BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Jadrová energetika bude naďalej tvoriť základ energetickej politiky SR.


Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v súčasnosti pripravuje novú energetickú politiku, ktorá naznačí smerovanie slovenskej energetiky až do roku 2030.

“Podpora jadrovo-energetických zdrojov je základnou charakteristikou súčasnej energetickej politiky Slovenska, V pripravovanej novej energetickej politike sa stratégia rozvoja jadra bude naďalej rozvíjať. Do roku 2030 by mal na Slovensku tvoriť podiel bezuhlíkových technológií na celkovej spotrebe elektriny až 80 %,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský na stretnutí ministrov pre jadrovú energetiku v Londýne.

Slovensko má podľa ministra všetky predpoklady využívať jadrovú energiu na mierové účely s najvyššou úrovňou jadrovej bezpečnosti, pod dohľadom Úradu jadrového dozoru SR. Slovensko zastáva v úvahách o prehodnotení rozsahu kompetencií národných dozorných orgánov jasné stanovisko.

"Dovoľujem si zdôrazniť, že diskusie o nových legislatívnych opatreniach by nemali spochybňovať základný medzinárodne uznávaný princíp, ktorým je národná zodpovednosť za jadrovú bezpečnosť. Kľúčovým atribútom by malo byť posilnenie existujúcich kontrolných mechanizmov, ktoré zabezpečujú dostatočnú transparentnosť a zodpovedný dohľad nad bezpečnosťou jadrových zariadení,“ povedal Malatinský.

Dozorný rámec na Slovensku minister považuje za dostatočný a akcieschopný. "Sme však pripravení diskutovať o ďalších zmysluplných opatreniach, ktoré by prispeli k zvyšovaniu jadrovej bezpečnosti pri zachovaní princípu národnej zodpovednosti,“ dodal Malatinský.

Slovenská vláda podľa neho podporuje a bude podporovať investície do jadrovej energetiky. Odmieta však financovať projekty do jadra zo štátneho rozpočtu.

“Jednou z možností riešenia financovania sú pôžičky od Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, ktoré by mohli byť zvýšené. Druhou je rozšírenie mandátu medzinárodných bankových subjektov, ktoré majú v súčasnosti zákaz priamo investovať do projektov nových jadrových elektrární,“ konštatoval šéf slovenského rezortu hospodárstva.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Srbsko si pripomína desať rokov od vraždy premiéra Djindjiča
<< predchádzajúci článok
Zamestnanosť v priemysle klesla, stiahlo ju stavebníctvo