Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2006

Jacques Chirac vyzval študentov na dialóg



Francúzsky prezident Jacques Chirac v piatok vyzval na dialóg medzi vládou a študentmi, ktorí už niekoľko dní demonštrujú proti návrhu nového pracovného zákona. Ten by mal umožniť ...



Zdieľať

PARÍŽ 17. marca (WN/SITA/AP) - Francúzsky prezident Jacques Chirac v piatok vyzval na dialóg medzi vládou a študentmi, ktorí už niekoľko dní demonštrujú proti návrhu nového pracovného zákona. Ten by mal umožniť zamestnávateľom kedykoľvek prepustiť mladých zamestnancov. "Vláda je pripravená na dialóg. Ja sám dúfam, že sa začne čím skôr," povedal Chirac. Podľa niektorých informácií by sa mal už v piatok večer sám stretnúť s predstaviteľmi demonštrujúcich študentov.

Francúzska polícia zadržala približne 300 ľudí potom, čo demonštrácie v krajine proti novému pracovnému zákonu prerástli do násilností. V piatok z ulíc odstraňovali zhorené autá a vláda sa chystá na ďalšie protesty. Na štvrtkových demonštráciách, ktoré sa vo Francúzsku konali na približne 200 miestach, sa zúčastnilo asi štvrť milióna ľudí.

K najväčším násilnostiam a zatýkaniu došlo v Paríži v okolí univerzity Sorbonna, kde polícia siahla po streľbe gumovými projektilmi a použila aj slzný plyn proti mladým demonštrantom, ktorí na ňu hádzali kamene a podpaľovali autá. Televízna stanica LCI uviedla, že zranených bolo 46 policajtov. Šéf parížskej polície Pierre Mutz v piatok pre rozhlasovú stanicu RTL povedal, že v meste zadržali celkovo 187 ľudí. Násilností sa podľa jeho slov dopustili malé okrajové skupiny radikálov a anarchistov a niekoľko kriminálnikov, ktorí sa počas zmätkov vlámali do klenotníctva. Minister vnútra Nicolas Sarkozy uviedol, že v celej krajine bolo zatknutých približne 300 ľudí. Vo štvrtok večer násilnosti ustali a počas noci neboli hlásené nijaké vážne udalosti.

Ďalšia skúška sily medzi mládežou a konzervatívnou vládou 73-ročného prezidenta Chiraca sa očakáva v sobotu, kedy plánujú spoločnú demonštráciu odborári a študenti. Ak vláda utlmí vlnu protestov, Chiracov premiér a predpokladaný nástupca Dominique de Villepin si s myšlienkou oživenia francúzskej ekonomiky pripíše veľké víťazstvo pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Ak sa to nepodarí, Villepinove prezidentské ambície sa môžu skončiť a vládne reformy zdiskreditovať.

Hnev študentov sa sústreďuje proti novej forme pracovných zmlúv, ktoré presadzuje Villepin, a ktoré umožnia zamestnávateľom prepustiť mladých pracovníkov počas prvých dvoch rokov bez udania dôvodu. Vláda tvrdí, že táto pružnosť povzbudí firmy, aby zamestnali tisíce mladých ľudí, čím klesne miera nezamestnanosti, ktorá je medzi mládežou na úrovni 23 percent a približne dvojnásobná v niektorých predmestiach, ktoré boli vlani postihnuté týždňami nepokojov. Zmena pracovného práva je jednou z odpovedí vlády na vlaňajšie násilnosti. Študenti sa však obávajú, že to naruší pracovnú ochranu vo Francúzsku a odsunie mládež na vedľajšiu koľaj. Villepin vo štvrtok povedal, že je "otvorený dialógu v medziach zákona na zlepšenie prvých pracovných zmlúv", ale nenaznačil možnosť stiahnutia nového opatrenia.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PMÚ už posudzuje predaj letísk konzorciu TwoOne
<< predchádzajúci článok
Aneta Paríšková odchádza z obrazovky do politiky