Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2006

Jacques Chirac si uctí pamiatku Alfreda Dreyfusa



Francúzsky prezident Jacques Chirac dnes usporiada slávnostný ceremoniál, na ktorom si uctí pamiatku Alfreda Dreyfusa - židovského armádneho kapitána, ktorého prepustenie z radov armády pred viac ako ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Francúzsky prezident Jacques Chirac dnes usporiada slávnostný ceremoniál, na ktorom si uctí pamiatku Alfreda Dreyfusa - židovského armádneho kapitána, ktorého prepustenie z radov armády pred viac ako storočím na základe vymyslených obvinení, spustilo dlhotrvajúcu národnú krízu. Aby prezident vyzdvihol Dreyfusovu definitívnu rehabilitáciu, ceremoniál sa uskutoční na vojenskej akadémii Ecole Militaire v Paríži - presne na tom istom mieste, kde v roku 1895 kapitána verejne degradovali pred 20-tisícovým publikom. "Prezident vzdá hold mužovi, vojakovi, patriotovi, ktorý sa stal obeťou justičného omylu. Tiež vysvetlí, ako sa vďaka Dreyfusovmu prípadu vo francúzskej spoločnosti zakorenili pojmy republika a jej hodnoty," uviedol prezidentov pobočník.

Dreyfusa - Žida z Alsaska, ktoré bolo v čase jeho narodenia pod správou Nemecka, uznali v roku 1894 vinným z poskytnutia tajných informácií nemeckému vojenskému splnomocnencovi v Paríži a odsúdili ho na doživotný trest v trestaneckej kolónii na Diabolskom ostrove. No neskôr sa ukázalo, že dôkazy proti nemu boli falošné a celý prípad rozpútal dlhotrvajúce spory medzi liberálmi a ľavicovými stúpencami na Dreyfusovej strane a katolíckou pravicou, ktorá sa netajila svojím antisemitizmom. V roku 1898 napísal spisovateľ Émile Zola známy list J'accuse (Obviňujeme) na Dreyfusovu obranu, ktorý adresoval prezidentovi. Rok na to celý prípad opätovne otvorili a vojakovi sa ospravedlnili. Nikdy ho však nezbavili obvinení. Dreyfus sa nikdy nedočkal plnej rehabilitácie a vojenskú hodnosť mu vrátili až 12. júla 1906, keď najvyšší odvolací súd zmenil pôvodný verdikt. Viedenský novinár Theodor Herzl, ktorý sa zúčastnil jeho degradácie si vtedy uvedomil, že v Európe sú Židia v nebezpečenstve. Herzl bol autorom myšlienky sionizmu - návratu Židov do pôvodnej vlasti. Vo Francúzsku ako dôsledok tejto aféry vzrástol antiklerikalizmus, ktorý mal v roku 1905 za následok koniec rímskokatolíckeho náboženstva ako oficiálneho náboženstva vo Francúzsku.

Chirac sa rozhodol, že na žiadosti o to, aby boli Dreyfusove pozostatky prenesené do Panteónu, bývalého kostola v strede Paríža, kde sú pochované známe historické osobnosti vrátane Zolu, reagovať nebude.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Iracká vláda ešte nie je schopná prevziať plnú zodpovednosť
<< predchádzajúci článok
Medzi obeťami leteckého nešťastia i regionálny šéf FSB