Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. augusta 2018

J. Štreit výstavou pripomína život ľudí po okupácii Československa



Na snímke český dokumentárny fotograf Jindřich Štreit počas vernisáže svojej výstavy (Ab)normalizace v priestoroch reštaurácie Prolaika gallery restaurant v Bratislave v stredu 1. augusta 2018.



Zdieľať
Na snímke český dokumentárny fotograf Jindřich Štreit počas vernisáže svojej výstavy (Ab)normalizace v priestoroch reštaurácie Prolaika gallery restaurant v Bratislave v stredu 1. augusta 2018. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 2. augusta (TASR) – Život ľudí v nedávnej socialistickej minulosti dokumentujú fotografie českého autora Jindřicha Štreita v centre Bratislavy. Výstava s názvom (Ab)normalizace v galérii Prolaika a na Hviezdoslavovom námestí je realizovaná v rámci 50. výročia od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa.


"Každá fotografia je samostatný príbeh. Aj keď 20-ročné obdobie po vpáde vojsk do roku 1989 bolo neľahké, táto retro výstava je optimistická a zo záberov vyžaruje obrovská ľudskosť," na stredajšej (1.8.) vernisáži povedala Nora Gill, riaditeľka agentúry CzechTourism Slovensko, ktorá s partnermi a pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave výstavu organizuje.

"Bola to doba neslobody, ale aj môjho detstva, ktoré som prežíval v Olomouci," pripomenul chargé d'affaires českého veľvyslanectva na Slovensku Pavel Sladký.

Z vernisáže výstavy (Ab)normalizace českého dokumentárneho fotografa a pedagóga Jindřicha Štreita na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v stredu 1. augusta 2018. Foto: TASR - Jakub Kotian

Návštevník výstavy sa pousmeje nad zábermi, ako občania vo voľbách volili mier a život proti jadrovej vojne, oslavovali výročia KSČ a rôzne sviatky v kultúrnom dome aj na verejných priestranstvách. Dokumentom doby je aj obchod západného tovaru za valuty Tuzex, robotníci pri práci a desiatej, predavač mäsa v predajni pri prázdnych hákoch na stene bez zaveseného tovaru, novinová a televízna propaganda či nazretie do domácnosti obyčajných ľudí.

"Vystavovať v Bratislave je pre mňa stále radosť aj pocta. Nie sú to fotografie o kráse republiky, nie sú to kultúrne pamiatky, ktorých máme veľa. CzechTourism by na ne nenalákal zahraničných turistov," vtipne konštatoval autor. Pre TASR uviedol, že fotografie z normalizačného obdobia sú najmä zo severu Moravy a výstava korešponduje s rovnomennou vydanou knihou s textom Ludvíka Vaculíka.

Vsetínsky rodák Jindřich Štreit (1946) absolvoval odbor výtvarná výchova na Pedagogickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci (1967) a štúdia na Škole výtvarnej fotografie v Brne (1974-1977). Popri pedagogickej práci sa venoval organizovaním výstav a iným kultúrnym aktivitám v Sovinci a Bruntále. Od roku 1972 sa zaoberá životom ľudí na vidieku.

Z vernisáže výstavy (Ab)normalizace českého dokumentárneho fotografa a pedagóga Jindřicha Štreita na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v stredu 1. augusta 2018. Foto: TASR - Jakub Kotian

Za účasť na nepovolenej výstave neoficiálnych umelcov v Prahe (1982) bol väznený, po roku 1989 rehabilitovaný. Pedagogicky externe pôsobil na Filmovej a televíznej fakulte AMU v Prahe (1991-2003), na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave (1991-1992). Od roku 1991 je pedagógom na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Sliezskej univerzity v Opave, od roku 2009 ako profesor. Patrí medzi najvýznamnejších súčasných českých dokumentaristov uznávaných aj v zahraničí. V roku 2014 mu VŠVU udelila titul doktor honoris causa.

Výstava veľkoplošných fotografií na Hviezdoslavovom námestí potrvá do 20. augusta a menších v galérii Prolaika do 14. septembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa začal Uspenský pôst
<< predchádzajúci článok
Divadelná Nitra 2018 REaktivuje vzdelávacie projekty