Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. mája 2015

J. Richter: Snahou vlády nie je vyháňať ľudí z 2. dôchodkového piliera



Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter



Zdieľať
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 12. mája (TASR) - Snahou vlády nie je ľudí vyhnať z druhého dôchodkového piliera. Povedal to na záver štvrtého rokovacieho dňa 51. schôdze parlamentu minister práce Ján Richter (Smer-SD). Odmietol tak kritiku opozičných poslancov. Podľa nich totiž vláda v novele zákona o minimálnom dôchodku navrhuje krátiť základnú penziu tým sporiteľom, ktorí sú v druhom pilieri, čím ich chce z neho vyhnať. "Zásadne nesúhlasím s tým, že vyháňame ľudí z druhého piliera. Sám som deklaroval, že druhý pilier má zmysel, ale pre konkrétne osoby z hľadiska veku a príjmu," upozornil Richter.


Taktiež nesúhlasí s tým, že zmeny, ktoré obsahuje novela zákona, sú protiústavné. "Ja rešpektujem právo poslancov obrátiť sa na Ústavný súd SR, ale v tejto chvíli by som nerobil predčasné závery. Tiež som sa radil aj s ústavnými právnikmi. Tvrdíme, že to nie je v rozpore s Ústavou SR," doplnil Richter.

Výbor Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci totiž schválil pozmeňujúci návrh Jána Podmanického (Smer-SD), podľa ktorého ľuďom, ktorí si sporia v druhom pilieri, by sa mal znižovať minimálny dôchodok vyplácaný štátom. A to podľa rovnakých zásad, ako sa znižuje dôchodok takéhoto človeka v prvom pilieri. Zároveň sa bude pri posudzovaní penzie a určovaní minimálneho dôchodku brať do úvahy len dôchodok z prvého piliera.

Richter ale upozornil, že cieľom minimálneho dôchodku je zabezpečiť občanovi, aby mal dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol ako jednotlivec odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Minimálny dôchodok by ale nemal slúžiť na vykrytie prípadných strát, ak sa občania rozhodnú vstúpiť alebo zotrvať v druhom pilieri.

Poslanci dnešným dňom ukončili diskusiu o zavedení minimálneho dôchodku. V stredu (13.5.) by mali právnu normu definitívne schváliť.

V stredu sa tiež trojica kandidátov na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR Maroš Žilinka, Karol Mitrík a Henrieta Crkoňová postavia pred poslancov NR SR. Na rokovaní finančného výboru by mali povedať, ako chcú viesť NKÚ a ako by mal úrad fungovať. Parlament bude nového šéfa NKÚ voliť 19. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Marián Kvasnička vystupuje z klubu KDH
<< predchádzajúci článok
Odporcov eura v Česku ubúda, proti je však stále 69 % ľudí