Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2018

J.Kollár: Európski odborári majú obavy zo sociálnych dopadov brexitu



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 8. marca (TASR) - Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ znepokojuje britských aj európskych odborárov. Uviedol to vo štvrtok v Bruseli predseda Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár na stretnutí zástupcov Európskej odborovej konfederácie (ETUC) s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom.


Kollár v rozhovore pre TASR pripomenul, že britskí odborári sú súčasťou Európskej odborovej konfederácie a budú je členmi nezávisle od toho, ako dopadne brexit. Obavy, o ktorých však odborári v súvislosti s brexitom hovoria, sa týkajú sociálnych a pracovných práv státisícov Európanov, ktorí pracujú na britskom území.

"Chceme nájsť možnosti, aby všetci zamestnanci, občania krajín EÚ, mali svoje práva zachované," zdôraznil Kollár. Dodal, že už teraz dostávajú správy, že v britských podnikoch je na pracovníkov z Európy vyvíjaný silný nátlak.

Barnier vo štvrtok doobeda zástupcov ETUC informoval o viacerých úskaliach, ktoré predstavuje proces brexitu. Obe strany budú musieť podpísať strašne veľa zmlúv a dohôd, zo všetkých oblastí života.

Kollár v tejto súvislosti naznačil, že ani v radoch európskych odborárov neprevláda jednotný názor, ale podľa jeho slov brexit nemôže mať podobu, akú požaduje Londýn, že sa oklieštia sociálne vymoženosti "našich" zamestnancov, ale zachovaný bude voľný pohyb tovarov a služieb.

Barnier aj odborárov z ETUC upozornil, že čas na dosiahnutie dohody s britskou vládou sa kráti a podľa Kollára skritizoval stav, že veľa vecí sa odkladá na neskôr.

Cítime ten časový tlak, čo skonštatoval aj Barnier. Veľa vecí sa odkladá a na rokovaniach sa nedoriešia a aj keď sú už dohodnuté konkrétne veci, odložia sa na ďalšie rokovanie, opísal situáciu Kollár. V tejto súvislosti ocenil pomocnú ruku podávanú britskými odborármi, ktorí pomáhajú mapovať situáciu so zahraničnými zamestnancami na území Spojeného kráľovstva a ktorí sa zaviazali v prípade potreby pomáhať európskym zamestnancom s poskytovaním právnej pomoci za rovnakých podmienok, ako pre domácich britských zamestnancov.

Barnier vo svojom prejave poukázal aj na dopady brexitu v oblasti vzdelávania, čo je podľa odborárov dôležité, lebo vzdelávanie a odborná príprava formujú budúcich zamestnancov. Kollár poznamenal, že ide o ďalší z nedoriešených brexitových problémov. Ak budú chcieť britské školy a univerzity zostať prepojené s európskym vzdelávacím systémom, výmennými programami a poskytovaním štipendií aj po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, čaká ich podpis nových zmlúv, možno komplikovaný ratifikačný proces na strane EÚ, a to všetko môže oddialiť a skomplikovať proces uchádzania sa občanov ostatných členských krajín na britské školy.

"Veríme, že aj za pomoci nášho nátlaku sa rokovania v oblasti vzdelávania urýchlia," uviedol Kollár na adresu európskych odborových centrál.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zeman zložil prezidentský sľub a v prejave zaútočil na médiá a niektorých novinárov
<< predchádzajúci článok
Miera inflácie v Holandsku sa minulý mesiac zmiernila