Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2015

J. BURIAN: Ústavnú ochranu dôchodkov musia podporiť všetci



Na archívnej snímke Jozef Burian



Zdieľať
Na archívnej snímke Jozef Burian Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 27. augusta (TASR) - Na prijatie ústavného zákona o ochrane dôchodkového systému je potrebná zhoda naprieč celým politickým spektrom. Presvedčený je o tom štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Jozef Burian.


"Vôbec necúvame. My sme boli tí, ktorí túto myšlienku priniesli do Národnej rady SR. Dnes je pol roka pred voľbami a teraz chcú, aby sme schvaľovali niečo, čo nie je jasné, ktoré strany a ako bude vyzerať nový parlament," konštatoval dnes Burian po tom, ako opoziční poslanci zo strany SDKÚ-DS, SaS, hnutia KDH a OĽaNO predložili návrh ústavného zákona o ochrane dôchodkov do parlamentu. K predloženiu návrhu ústavného zákona sa nepripojila strana Most-Híd.

Podľa Buriana Smer-SD je ochotný o tejto problematike opäť diskutovať, ak sa dohodnú všetky opozičné politické strany. "Ak bude zhoda naprieč politickým spektrom, tak Smer je pripravený takýto zákon podporiť," uviedol Burian.

Podľa neho je zároveň dôležité, aby bola na Slovensku stabilita dôchodkového systému, verejných financií, ale aj dôchodkového poistenia aj sporenia. Taktiež by sa podľa neho nemalo o ústavnej ochrane dôchodkového systému rozhodovať pol roka pred parlamentnými voľbami. "Prílišná 'zbrklosť', náhlenie sa, to, že je to potrebné prijať nejakými 92 poslancami, nie je podľa mňa namieste a nie pol roka pred voľbami. Títo ľudia mali dva roky na to, aby prišli s tým, že sú pripravení takýto zákon prijať naprieč politickým spektrom," poznamenal na adresu opozičných poslancov Burian.

Pripomenul, že ministerstvo práce s opozíciou minimálne len rok konzultovalo, aby bola ochotná baviť sa o ústavnej ochrane dôchodkov. "To, že túto tému otváral pán Kaník, ktorý dnes nemá takú legitimitu v parlamente, tak to je fajn. Faktom je, že na druhej strane to, že sa pridali ďalší, to je dobrý krok do budúcnosti, aby po voľbách vznikol celospoločenský záujem postaviť dôchodkový systém do ústavnej polohy," doplnil Burian.

Touto otázkou by sa tak mohli politické strany zaoberať až po parlamentných voľbách. "Ak to niekto myslí vážne, mal by akceptovať to, že tu bude nové politické združenie, ktoré vznikne po voľbách v roku 2016 a to by mohlo prijať v prvých rokoch vládnutia takúto ústavnú väčšinu a mohlo by sa na tomto dohodnúť s celým politickým spektrom. Toto už nie je o politike, ale o udržateľnosti a istote pre ľudí. Či sú to sporitelia v druhom pilieri, alebo ľudia, ktorí sú len v prvom pilieri," konštatoval Burian.

Zároveň uviedol, že vláda už nemá v úmysle v budúcnosti otvárať druhý dôchodkový pilier a že tohtoročné otvorenie bolo posledným. Vláda podľa jeho slov chcela dať ľuďom šancu rozmyslieť si, či je pre nich sporenie v druhom pilieri výhodné, alebo nie. "Nie je ambícia otvárať druhý pilier alebo nejako znižovať jeho hodnotu," dodal štátny tajomník MPSVR SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Žiline začnú v septembri so zberom elektroodpadu
<< predchádzajúci článok
Auto, v ktorom sa našli telá utečencov, už nepatrilo spoločnosti HYZA