03. júna 2017
Na snímke opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽANO-NOVA) 13. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR – Jakub KotianBratislava 3. júna (TASR) - Zaviesť dva nové pamätné dni súvisiace s okupáciou Československa do slovenského kalendára je cieľom návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA). Právnou normou sa bude parlament zaoberať na júnovom zasadnutí.
Pamätným dňom má byť 21. august - "
Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968" a 21. jún - "
Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991". "
Týmito dvoma dňami je vymedzených 23 rokov okupácie," uviedol Budaj.
Poslanec pripomína, že išlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Československu a začiatok procesu tzv. normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz. "
V prvých týždňoch okupácie v dôsledku streľby do bezbranných ľudí, dopravných nehôd spôsobených bezohľadnosťou sovietskych vodičov a kriminálnych činov, pripravili okupačné jednotky o život najmenej 135 občanov, z toho 40 zahynulo na Slovensku, alebo odtiaľto pochádzalo. Následne od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila okupácia o život najmenej 267 Čechov a Slovákov, ďalšie tisíce našich občanov utrpeli pri nehodách zranenia," vysvetľuje Budaj.
Člen klubu Obyčajných poukázal aj na skutočnosť, že okupácia vyvolala aj výraznú emigračnú vlnu. V rokoch 1968 až 1969 utieklo z krajiny viac ako 70.000 občanov a v období následnej tzv. normalizácie utekalo priemerne 5000 občanov ročne. "
Za celú dobu existencie komunistického režimu ušlo z Česko-Slovenska viac ako 200.000 ľudí," poznamenal Budaj.
Podľa jeho slov posledný transport so sovietskymi vojakmi bol vypravený 19. júna 1991 z Milovíc a o dva dni neskôr, teda 21. júna, prekročil východnú hranicu Slovenska. "
Proces odsunu okupačných vojsk bol formálne ukončený podpisom protokolu o ukončení odsunu 25. júna 1991 a o dva dni neskôr naše územie opustil aj posledný zástupca okupačnej sovietskej armády, veliteľ Strednej skupiny vojsk generálplukovník Eduard Vorobjov."
Budaj vysvetľuje, že v návrhu pomenovania pamätných dní používa aktuálne platný názov Česko-Slovensko tak, ako je od roku 1990 zakotvený v kodifikačných Pravidlách slovenského pravopisu a Krátkom slovníku slovenského jazyka.
Na Slovensku máme v súčasnosti päť štátnych sviatkov, desať dní pracovného pokoja a 17 pamätných dní.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR