Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2014

J. BEHÝL: Eurovoľby sú pre mňa hlavne prípravou na komunálne voľby



Na snímke Jozef Behýl.



Zdieľať
Na snímke Jozef Behýl. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 10. mája (TASR) - Svoju kandidatúru vo voľbách do Európskeho parlamentu chápe predovšetkým ako pokračovanie v šírení odkazu a myšlienok, ktorými sa prezentoval v prezidentských voľbách. Eurovoľby sú pre neho preto hlavne prípravou na komunálne a budúce parlamentné voľby. V rozhovore pre TASR to povedal kandidát za stranu NOVÝ PARLAMENT Jozef Behýl. Rozhovor s Jozefom Behýlom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje lídrov kandidátok pre voľby do Európskeho parlamentu.


-Pýtať sa teda na to, ako vidíte vaše šance vo voľbách do EP, asi nebude najlepšia otázka...-

Nekalkulujem s tým, či mám šance alebo nie. Pre mňa je dôležité, aby sa nestratili a naďalej rezonovali myšlienky, za ktorými stojím ja i ľudia z občianskych združení, ktorí ma podporovali už v prezidentských voľbách. Moje priority postavené na národe, rodine a občanovi sú totožné aj s programom strany NOVÝ PARLAMENT, za ktorú kandidujem. Chcem naďalej upozorňovať na zlú situáciu v sociálnej oblasti, v zdravotníctve, školstve a vyzývať na solidaritu medzi generáciami.

-Ste lídrom iba šesťčlennej kandidátky NOVÉHO PARLAMENTU. Prečo vaša kandidačná listina nie je širšia?-

Lebo sme chceli staviť na kvalitu, kvalitných ľudí, ktorí sú rozhľadení, majú dostatok skúseností a kontaktov doma i v zahraničí, a ktorí vedia, čo Slovensko potrebuje, čo by mali slovenskí europoslanci v Bruseli a Štrasburgu presadzovať. Medzi nami je preto napríklad docent Miroslav Hetteš, odborník na problematiku starnutia generácie, ktorý aktívne v rámci tejto tematiky vystupoval na pôde medzinárodných organizácií a inštitúcií. Takisto môžem spomenúť pána Pavla Marka, predsedu Únie vojnových veteránov (ÚVV) SR. Svojimi skúsenosťami z pôsobenia na ministerstve obrany i spolupráci s partnerskými organizáciami ÚVV v Európe sa takisto zaraďuje medzi ľudí, ktorí by ako europoslanci robili to, čo majú robiť.

-To znamená?-

Že nebudú len požívať výhody v pohodlí Bruselu, ale budú naozaj aktívne participovať a koordinovať využívanie podporných programov a fondov Európskej únie. To je podľa mňa alfa a omega problému, ktorý je potrebné riešiť – nedostatočné a neefektívne využívanie eurofondov. Z celkového hľadiska a špeciálne aj z pohľadu Bratislavy ako hlavného mesta. Ja osobne vidím obrovskú úlohu europoslanca v tom, aby dohliadal na to, či podmienky, ktoré nastavujú či už štátne alebo samosprávne orgány, nesťažujú podmienky čerpania eurofondov, prípadne, či sa využívajú všetky možnosti. Veď je predsa na zamyslenie, že za desať rokov čo sme v únii, sme postavili z europeňazí 100 kilometrov diaľnic, inak povedané 10 km za jeden rok. Eurofondy vraj pomohli opraviť 1800 km ciest prvej a tretej triedy. Za desať rokov to teda vychádza na 180 km ročne. Povedzte, môžeme naozaj povedať, že z členstva v únii profitujeme?

-Aké by boli vaše ciele priamo na pôde europarlamentu?-

Jednoznačne chrániť národné priority Slovenska. Podobne ako ostatní kandidáti našej strany mám záujem uprednostňovať národný, slovenský záujem pred celoeurópskym. My sme sa doteraz v podstate rozdali, je čas na to, aby sme sa prestali cítiť ako chudobní príbuzní.

-Bolo by však asi naivné si myslieť, že 13 poslancov v 751- člennom zbore bude mať váhu presadiť maximum výhod pre Slovensko.-

Ide o to, aby sa slovenskí poslanci nebáli na pôde europarlamentu upozorňovať na to, že nie je možné, aby tu boli 200- eurové dôchodky a 350-eurové platy. Ak je prioritou únie spájanie a a integrácia, tak by napríklad v rámci eurozóny mala existovať nielen jednotná menová politika, ale tiež jednotný sociálny systém, aby aj naši ľudia mali rovnaké možnosti a rovnaké zabezpečenie. Preto si myslím, že by do europarlamentu mali ísť ľudia, ktorí majú cítenie s týmto národom, s touto republikou.

-Čo hovoríte na to, že kandidátku do eurovolieb zostavilo až 29 politických subjektov?-

Podľa mňa je to dôkaz o morálnej a etickej kríze na Slovensku, o roztrieštenosti občianskych názorov. Nepochybne aj o tom, že každá jedna parlamentná strana sa snaží privatizovať ľudskú prácu a ľudské osudy vo svoj prospech a sľubuje len to, čo môže splniť len pár ľuďom. Tí ostatní sú na okraji záujmu. A takisto si myslím, že v tom veľkom počte kandidujúcich strán sa prejavuje to, že malé strany majú pocit, že sa nemôžu dostať do slovenského parlamentu. Preto vidia východisko v tom, že sa prejavia a začnú riešiť problémy na Slovensku svojou aktivitou na pôde EP.

-Aká bude podľa vás volebná účasť?-

Myslím, že viac ako 15-percentná účasť nebude. Bude to záležať aj od počasia. K vyššej účasti by určite pomohlo, ak by sa mohlo voliť elektronicky.

-Ak sa naplnia vaše prognózy o doteraz najslabšej účasti, komu to bude vyhovovať z kandidátov?-

Môže to vyhovovať komukoľvek, keďže na zvolenie by mu mohlo stačiť podľa mňa okolo 12.000 hlasov.

-To by tak mohlo pomôcť aj vám...-

Áno, ale ja to nechám na ľudí. Ak sa rozhodnú pre mňa, budem rád. No vidím problém, ktorý sa odvíja od môjho poznania reality. Myslím, že ľudia akoby nechceli počuť pravdu a vidieť realitu, radšej uveria ilúzii a sľubom a žijú v nádejach, ktoré im niekto dáva. Ale, ako som povedal, pre mňa je dôležité aj prostredníctvom eurovolieb kontinuálne rozvíjať odkaz, myšlienky, ktoré som šíril ako prezidentský kandidát.

-Plánujete kampaň, ako tomu bolo počas prezidentskej kampane?-

Nie, možno jeden banner a komunikáciu cez sociálnu sieť, ale inak nič. Nemám na to peniaze, všetky som dal do prezidentskej kampane.

-NOVÝ PARLAMENT kandiduje s číslom 13. Ako to vnímate?-

Nemám výhrady, práve naopak, ja mám trinástku rád. Napokon, 13. som sa narodil.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Barroso: Voľby sú dobrým nástrojom na stabilizáciu Ukrajiny
<< predchádzajúci článok
Ford a Chrysler zvolávajú do servisov spolu takmer 1,5 milióna áut