Zatiaľ čo väčšina islamského sveta privíta posvätný mesiac ramadán oslavami a rodinnými stretnutiami, Palestínčania v Pásme Gazy zostanú odrezaní izraelskou blokádou. Izrael zastavil do oblasti ...
GAZA 1. septembra (WEBNOVINY) - Zatiaľ čo väčšina islamského sveta privíta posvätný mesiac ramadán oslavami a rodinnými stretnutiami, Palestínčania v Pásme Gazy zostanú odrezaní izraelskou blokádou. Izrael zastavil do oblasti dodávky všetkých tovarov okrem najzákladnejších, keď radikálne islamské hnutie Hamás v júni 2007 v pásme prevzalo moc. "Ani nemám pocit, že vítame ramadán, pretože rok čo rok sa veci len zhoršujú a život je ťažší a drahší," povedala univerzitná študentka Dina na trhu v Gaze.
Moslimský posvätný mesiac, počas ktorého sa veriaci od východu do západu slnka postia, je obdobím nočných osláv a rodinných stretnutí, z toho väčšinu si Gazania ale nemôžu dovoliť. Izraelské sankcie po krvavom prevzatí kontroly v pásme hnutím Hamás ako aj nárast cien potravín vo svete viedli k prehlbujúcemu sa nedostatku a rastu cien potravín a palív. "Tohtoročný ramadán je ako iný mesiac, pretože nevidíte žiadnu z vecí, ktorá ho robí špeciálnym," hovorí otec štyroch detí Muhammad Abu Sultan, nakupujúci ozdobne lampióny. "Každý rok kupujem deťom lampióny, ale tento rok som šokovaný, lebo ceny sa takmer zdvojnásobili."
Izrael ponecháva sankcie v platnosti napriek dva mesiace trvajúcemu prímeriu s palestínskymi militantmi, ktorí ukončili väčšinu raketového ostreľovania južného Izraela. Blokáda ako aj rast cien potravín a palív donútili rodiny v pásme znížiť výdavky, a tiež obmedziť rodinné stretnutia. "Ľudia, ktorí by si normálne kúpili desať balíčkov Kamreddinu (sladkosť s marhuľovou príchuťou), si teraz kupujú jedno balenie," povedal predavač Madžid al-Safdi. "Ekonomická situácia ľudí v Gaze sa zhoršila. Izrael sa k nám chová hanebne, pretože nám dovoľuje dovážať len malé množstvá vecí, ktoré sú pre ramadán typické," dodal.
Izrael zvýšil tento mesiac počet kamiónov, dovážajúcich do pásma základné potraviny, na 180 denne z dôvodu ramadánu, ale aj pred príchodom nového školského roka. "Týka sa to aj sladkostí na ramadán," povedal pre agentúru AFP hovorca izraelskej armády Peter Lerner. Nedostatok však pretrváva a podľa spotrebiteľov šmelinári pašujú tovary cez sieť tunelov medzi pásmom a Egyptom a predávajú ich za enormné ceny. Kým kilogram kokosových orechov stál minulý rok dva doláre, teraz je to asi šesť dolárov, hovorí jeden z obchodníkov. V pásme má však aj malé výšenie cien dramatický dopad na život 1,5 milióna Gazanov, z ktorých 60 percent žije v chudobe a závisí od humanitárnej pomoci. Izraelská blokáda zdecimovala aj súkromný sektor, väčšina tovární je zatvorená alebo drasticky znížila činnosť. Zdá sa však, že to všetko má len malý dosah na terč obmedzení, Hamás, ktorý viac ako po roku obliehania zostáva vládcom Pásma Gazy.
SITA